Geçtiğimiz yıl kent genelinde 788 işletmeye 47 milyon lirası hibe olmak üzere yaklaşık 90 milyon lira faizsiz kredi desteği verdiklerini aktaran Fidan, faizsiz kredilerle esnafın ayakta kaldığını söyledi.

"362 girişimci iş yeri kurdu"

Esnafın her zaman yanında olduklarını ifade eden Fidan, "KOSGEB Batman İl Müdürlüğü olarak 2023 yılı bizim için yoğun bir yıldı. Sanayicimize ve esnafımıza yönelik yoğun destek ve sıfır faizli kredilerimizi kullandık. 2023 yılında toplam 362 girişimciye destek verildi ve yeni iş yerlerini kurdular. 2023 yılı içerisinde esnafımıza toplamda 89 milyon 500 bin TL hibe ve kredi olarak sağlandı. Bunun 42 milyonu sıfır faizli kredi, 48 milyonu da hibe olarak sanayici ve esnafımıza kullanıldı." diye konuştu.

"Batman destekler sayesinde 19'uncu sırada yer aldı"

Esnafa yönelik projelerin artarak süreceğini vurgulayan Fidan, "Toplamda 780 esnaf ve işletmemize destek sağlandı. Bu destekler sonucunda KOSGEB Batman İl Müdürlüğü Türkiye genelinde 19'uncu sırada yerini aldı. Yani 30 büyükşehrin 11'inden daha fazla Batman'a destek verildi. Esnafımıza, sanayicilerimize ve istihdama yönelik proje ve çalışmalarımız 2024 yılında da inşallah devam edecektir." dedi.

"Esnafı ayakta tutmaya çalışacağız"

2023 yılının ekonomik açıdan esnaf için zor geçtiğini dile getiren Fidan, şöyle devam etti:

"Bizler toplamda 780 işletmemize sıfır faizli kredilerle onları ayakta tutmaya çalıştık. Bu da hem bizim hem de esnafımız için önemliydi. Hibe ve faizsiz kredi olmak üzere yaklaşık 90 milyon TL esnafımıza sunduk. 2024 yılında da çalışmalarımız devam ediyor. Sıfır faizli krediler ve hibelerle yine esnafımızın yanında olacağız ve esnafı ayakta tutmaya çalışacağız." 

Kaynak: İLKHA