Kayak sezonunun en erken açılıp en geç kapandığı yerlerden Hakkari'deki Merga Bütan Kayak Merkezi, 174 santimetre karın bulunduğu pistleriyle Avrupa'dan gelen grupların gözdesi durumunda.

Kayakseverlerin ilgisini çeken merkez, doğal parkurları, 10 kilometreyi aşan 5 ayrı pisti ve kristal kar yapısıyla biliniyor. Ayrıca, snowboard yapma imkanı da sunuluyor.

İlkbaharda bile ziyaretçilere kayak imkanı sağlayan bu merkez, farklı ülkelerden gelen dağ kayağı tutkunlarının da ilgisini çekiyor. Tur şirketleri aracılığıyla gelen yabancı kayakseverler, kayak merkezinde ve çevresinde keyifli vakit geçiriyorlar.

Cilo Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Başkanı Hacı Tansu, kentin kış turizmindeki potansiyelini tanıtmaya devam ettiklerini söyledi.

"Avrupa'dan üçüncü grubu ağırlıyoruz"

Son bir ay içinde Avrupa'nın farklı ülkelerinden üçüncü grubu ağırladıklarını belirten Tansu,

"Bugün gelen grupta Almanya ve İtalya'dan kayakseverler yer alıyor. Sabah dağ kayağı yaptık. Şimdi de kayak merkezindeyiz. Hakkari'nin dağ kayağı sezonu oldukça uzun. Avrupalılar da burayı yeni yeni keşfediyor. Nisanın başına kadar Avrupa'dan grupları burada ağırlayacağız. Biz de bu işin öncülüğünü yapıyoruz. Türkiye'de bu kadar karın olduğu, rahat kayak yapılabildiği başka bir kayak merkezi yok. Buraaki otel, kayak evi, telesiyej, teleski açık. Pistlerimiz gayet güzel. Nisan ayına kadar rahatlıkla burada kayak yapılabiliyor. Herkesi buraya bekliyoruz." dedi.

Kayak sezonunun en erken açılıp en geç kapandığı yerlerden

Türkiye Kayak Federasyonu İl Temsilcisi Halil Kurşun ise kentin coğrafi yapısı ve kar kalitesiyle öne çıktığını dile getirdi.

Kurşun, "El değmemiş bir doğamız var. Tesislerimiz de her yıl daha iyiye gidiyor. Buradaki kar kalitesi Türkiye'deki birçok ilde bulunmuyor. Akşamları sıcaklık sıfırın altında 10 dereceye kadar düşüyor. Pistlerimiz kaliteli karla kaplı." dedi

Ordulu Resul Aktaş da Van'da öğretmenlik yaptığını, arkadaşlarıyla kayak yapmak için merkeze geldiklerini söyleyerek, "Ramazanda da kayak yapmaya devam ediyoruz. Tesis çok güzel. Çok hoşuma gitti. Gelirken açıkçası bu kadar kar beklemiyordum. Geldiğimizde güneş vardı, şu an kar yağıyor." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA