Ramazan Bayramına sayılı günler kala şeker çeşitleri tezgâhlardaki yerini adı. Bayramda misafirlere ikram edilen şeker ve çikolatalar alışveriş merkezi, market ve dükkânlarda satışa sunuldu ancak fiyatı görenlerin ağız tadı kaçıyor.

150 ila 1.490 TL aralığında

Tezgâhlarına şeker, lokum, badem ve birçok çikolata çeşidiyle hazırlık yapmaya başladıklarını belirten şeker satıcıları, artan maliyetlerden dolayı şeker fiyatlarının 150 TL ile 1.490 TL arasında olduğunu aktardı.

"Bazı çeşitler üçe katlandı"

Ramazan Bayramı dolayısıyla birçok şeker çeşidiyle tezgâhlarını doldurduklarını söyleyen Cengiz Kan, "Yeni gelen şeker çeşitlerimizi peyderpey tezgâhlarımızda müşterilerimize sunmaya çalışıyoruz. Neredeyse bütün şeker çeşitlerini bulundurmaktayız. Bayram şekerlerinin yanında bol fıstıklı lokum çeşitlerimiz var. Badem şekeri çeşitlerimiz var. Draje çeşitlerimiz var. Şeker fiyatları geçen seneye göre ikiye hatta bazı çeşitler üçe katlanmış bulunmaktadır. Fiyat artışı özellikle çikolata çeşitlerinde yaşandı ve bu da müşterilerimizin tepkisine neden oluyor." dedi.

"Fiyatı 1.490 lira kadar çıkan bayram şekeri var"

Şeker fiyatlarındaki yükselişin vatandaşın tepkisine neden olduğunu ifade eden Kan, "En dip şeker fiyatlarımızın kilosu 150 liradan başlıyor, 1.490 lira arasında değişmektedir. Şeker fiyatlarında yaşanan artış müşteri potansiyelimizi de etkiliyor ve şu anda alım gücü azalmış bulunmaktadır. Çoğu müşterimiz kasaya geldiği zaman fiyatların yüksek olmasından dolayı tepki veriyorlar ve bu şekilde alamıyorlar." ifadelerini kullandı.

"Milletin alım gücü eskisi gibi değil"

Yüksek fiyatlardan dolayı alım gücünün düştüğünü belirten  Abdullah Arslan, "Diğer senelere göre bu sene özellikle çikolatalı şekerlerde fiyatlar yüksektir. Milletin alım gücü eskisi gibi değil. Eskiden millet 7-8 kilo şeker alırken şimdi ise ya 2kilo ya da 1 kilo şeker alıyor. Şeker çeşitlerimizle beraber lokum çeşitlerimizde tezgâhımızda yeri aldı. Önümüzdeki Cuma gününden sonra bayram hareketliliğinin başlamasını bekliyoruz." dedi.

Kaynak: İLKHA