Valilikten yapılan açıklamaya göre, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve kentteki aşırı nüfus hareketliliği nedeniyle orman yangınlarının artabileceği düşünülerek, 15 Haziran-31 Ekim tarihleri arasında ormanlık alanlara giriş yasaklandı.

Açıklamada, sadece piknik ve mesire alanları, tabiat parkları, korular, parklar ve eko turizm alanlarında piknik, spor ve yürüyüş gibi faaliyetlere izin verildiği belirtildi. Bu alanlar dışındaki ormanlara girmek, piknik yapmak ve ateş yakmak kesinlikle yasaklandı.

Belirlenen orman parkları, tabiat parkları ve milli park alanlarında günübirlik piknik yapılabileceği ifade edilen açıklamada, kaymakamlıklar ve Orman Bölge Müdürlüğü koordinasyonunda oluşturulan denetim ekiplerinin etkin bir şekilde gözetim ve denetim yapacağı belirtildi. "Önlemlere aykırı hareket edenler hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu uyarınca idari ve adli işlem uygulanacak. Ormanlık alanların denetimi, kontrolü ile adli ve idari işlemler Orman Bölge Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı personelleri tarafından yapılacaktır" denildi.

Afyonkarahisar'daki günübirlik piknik yapılabilecek alanlar ise şu şekilde sıralandı: "Afyonkarahisar Kent ve Millet Ormanı, Saraydüzü Koşuparkuru, Dişli Konaklamasız Orman Parkı, Köroğlu, Emirdağ Orman Park, Hocalar Kent Ormanı, Devlethan, İhsaniye, Hamamcalı, Emre Gölü, Kızılören, Sandıklı, Örenler (Akharım), Şehit Şüheda, Şehit Kadir Avdam, Tazlar, Serban, Mollatepe Orman Park, 25 Ağustos Zafer Kent Ormanı, Tatarlı, Haydarlı Orman Park, 26 Ağustos Tabiat Parkı, Yedikapı Tabiat Parkı, Frig Vadisi Tabiat Parkı, Başkomutanlık Tarihi Milli Park, Sultandağı Tabiat Parkı, Akdağ Tabiat Parkı."

Kaynak: (Haber Merkezi)