Bismil'de 2 bin 500 yıllık dil keşfedildi

Bismil'de 2 bin 500 yıllık dil keşfedildi

Diyarbakır'ın Bismil ilçesindeki Ziyaret Tepe Höyüğü'nde yapılan kazıarda 2 bin 500 yıl öncesine ait bir dille yazılı tablet bulundu.

Ziyaret Tepe Höyüğü'ndeki kazıda, bilinmeyen kadim bir dilde yazılı tablet bulundu. Keşif, ilk çok kültürlü medeniyet olan Asurlular'ın örgütlenmesini aydınlatacak. Sabah'ın haberine göre Amerikalı ve İngiliz arkeologlar, Diyarbakır'ın Bismil ilçesindeki Ziyaret Tepe Höyüğü'nde 2 bin 500 yıl öncesine ait bir dille yazılı tablet buldu.

Antik çağdaki Asur İmparatorluğu'na bağlı Tushan kenti ile ilgili araştırma yapan arkeologlar, buldukları dilin, şimdiki İran-Irak sınırındaki Zagros Dağları'ndan Güneydoğu Anadolu'ya tarım işçisi ve kentin inşasında çalıştırılmak üzere zorla getirilen göçmenlerin konuştuğunu tahmin ediyor.

YANGIN YARADI

Tushan'da M.Ö. 8'inci yüzyılda yakıldığı belirlenen bir sarayın kalıntıları arasında bulunan tek bir kil tabletten ortaya çıkarılan bu yeni dil, dünyanın ilk çok kültürlü imparatorluğunun örgütlenme yapısını göstermesi açısından da son derece önemli sayılıyor. Kil tabletin günümüze ulaşmasının nedeni ise saraydaki yangın olmuş. Sarayı kül eden yangın, kil tablette ise fırınlanma etkisi yaratarak günümüze kadar gelmesini sağlamış. Sarayın taht odasındaki tableti, ABD'deki Akron Üniversitesi'nden Prof. Timothy Matney'in liderlik ettiği grupta yer alan Mainz Üniversitesi'nden Dr. Dirk Wicke'nin bulduğu belirtildi.

Keşfe ilişkin İngiliz Cambridge Üniversitesi dün bir açıklama yaptı. Dr. John MacGinnis, çini yazısıyla yazılmış tabletin saraya bağlı kadınların isim listesinden ibaret olduğunu söyledi. "Yaklaşık 60 isim okunur nitelikte. Bir veya iki tanesi Asur isimleri. Birkaç tanesi o dönemin bilinen dillerinden Luvian veya Hurrian'dan geliyor. Ancak çoğu daha önce bilinmeyen bir dilden gelmiş" dedi. MacGinnis, arkeolojik çalışmaların, keşfedilen yeni dil hakkında daha fazla bilgi ortaya çıkarabileceğini umduklarını söyledi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler