Bismil ilçesinde birçok mahallede eskiyen ve adeta çürüyen elektrik direkleri ile yıllardır yenilenmeyen elektrik şebekeleri tehlike saçıyor.

7183E1C8 F86B 4Bff Bc24 C7Da29F62A47

Bismilin Köseli-Türkmenacı arası elektrik direkleri yana yaslamış tehlike saçıyor.


Vatandaşlar, olası bir felaketin önüne geçilmesi adına elektrik şebekelerinin ve direklerin yenilenmesi, bakım ve onarımının yapılmasını istiyor.

Bismil’de Eskiyen Elektrik Şebekeleri Ve Direkleri Tehlike Saçıyor

Vatandaşın çektiği görüntüler tedirgin etti

Bismil İlçesinde Tepe Mahallesi ile Yenice (İnardı) Mahallesi arasındaki, elektrik şebeke hattı vatandaşın cep telefonu ile görüntülendi.

Çekilen görüntülerde elektrik direklerinin neredeyse tamamının çatladığı ve ciddi şekilde zarar gördükleri görülüyor.

Bismil’de Eskiyen Elektrik Şebekeleri Ve Direkleri Tehlike Saçıyor 1

Bölgede çiftçilik yapan Beşir Gümüş adlı vatandaş, “eskiyen bu hattın bir an önce değiştirilmesi gerekiyor, herhangi bir fırtınada bu direkler devrilirse burada yangın çıkabilir ve büyük felaketler yaşanabilir. Bir an önce bu hattın yenilenmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bismil’de 1984 yapımı kök binasının yenilenmesi isteniyor

Bismil İlçesinde Yukarı Salat Mahallesinde bulunan ve 9 farklı köye elektrik sağlayan kök binası eskidiği ve herhangi bir bakım yapılmadığı için sık sık arızalar ve elektrik kesintileri yaşanıyor.

Bismil’de Eskiyen Elektrik Şebekeleri Ve Direkleri Tehlike Saçıyor 7

Kök binasının elektrik sağladığı köylerden biri olan Çakıllı Köyünü Muhtarı Meshut Eşen, kök binasının şebekesinin eskidiğinden dolayı sürekli sigortaların attığını ve görevlilerin her seferinde 25 kilometre uzaklıktan gelip müdahalede bulunana kadar yaklaşık 2-3 saat elektrik kesintileri yaşandığını belirtti.

Kök binasının eski olmasından dolayı sık sık arızaların yaşandığını ve bunun sonucunda elektrik kesintilerinin meydana geldiğini belirten Muhtar Eşen, bu durumun büyük mağduriyetlere neden olduğunu ifade etti.

Bismil’de Eskiyen Elektrik Şebekeleri Ve Direkleri Tehlike Saçıyor 6

Kök binasının yenilenmesi için Dicle Elektrik Şirketi’ne dilekçe ile başvurduklarını belirten Eşen şunları söyledi:

“1984 yılı yapım tarihli Yukarı Salat Mahallesi kök binasından 9 köye elektrik sağlanıyor. Bu kök binası eski ve herhangi bir bakım onarım görmediğinden sık sık kök şartel atmakta ve görevliler her seferinde 25 km uzaklıktan gelip müdahalede bulunana kadar yaklaşık 2-3 saat elektrik kesintileri yaşanmaktadır ve bu durum gün içerisinde defalarca tekrar ettiğinden büyük mağduriyet yaşamaktayız.

Mahallemiz ve bu kök binasına bağlı diğer mahallelerde bulunan elektrikli cihazlara bağlı hastalar, tarımsal sulamanın yapıldığı elektrikli su pompaları bulunuyor, bu nedenle hem hastalarımız hem de bölge çiftçilerimizin çok büyük mağduriyetleri oluşmakta.

Bu kesintilerin engellenmesi için, Yukarı Salat mahallesinde bulunan kök binasında gerekli onarım ve bakım işlemlerinin yapılması gerekiyor. Gerekli bakım ve onarımların bir an önce yapılmasını talep ediyoruz.”

Bismil’de Eskiyen Elektrik Şebekeleri Ve Direkleri Tehlike Saçıyor 5

Bismil’de Eskiyen Elektrik Şebekeleri Ve Direkleri Tehlike Saçıyor 4

Bismil’de Eskiyen Elektrik Şebekeleri Ve Direkleri Tehlike Saçıyor 3

Bismil’de Eskiyen Elektrik Şebekeleri Ve Direkleri Tehlike Saçıyor 2

Muhabir: (Hamdullah Çetin)