Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin önde gelen hububat merkezlerinden Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde arpa mahsulünün hasadına başlandı.
Mart ve Nisan aylarındaki yağışlarla diğer ürünlerde olduğu gibi hububatta da verimin artması bekleniyor.
Mayıs ayında da etkisini sürdüren yağmur nedeniyle hasatlar bu yıl biraz geç başladı. Biçerdöverler, arpa tarlalarına girdi. Çiftçinin bir yıllık alın teri olan ürünler hasat ediliyor.
İlk hasat edilen arpa 7 bin 250 TL’ye alındı
Bismil ilçesinde ilk hasat edilen arpa mahsulleri Buğdaycılar Pazarı’na getirildi. Karacık Köyünde Emre Çalın tarafından hasat edilen mahsuller Buğdaycılar Pazarı Esnafı Remzi Çalın tarafından satın alındı. Sezonun ilk hasat edilen arpa mahsulleri, ton başına 7 bin 250 TL’ye satın alındı.
Verim ne kadar?
Bismil ilçesinde hasadına başlanan ilk arpa mahsullerinden dönüm başına 380 ile 400 kilogram arasında verim alındığı belirtildi.