Sağlık Bakanlığı, Ramazan ayında sağlıklı beslenmek için gıda tavsiyelerini sıraladı. Bakanlık hazırladığı listede; iftar, sahur ve ara öğünde alınması gereken gıdalar bir bir sayıldı.

Bakanlığın listesine göre oruç tutmak isteyen bir kişinin "bir günlük iftar, ara öğün ve sahur maliyeti 257.75 TL"yi buluyor.

Bakanlığın önerilerine göre sağlıklı beslenen bir ailenin Ramazan gideri hesaplandı.

Asgari ücretli bir aile, bakanlığın listesine göre sadece 16 gün oruç tutabiliyor

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre, bakanlığın listesine göre oruç tutmak isteyen bir kişinin bir günlük iftar, ara öğün ve sahur maliyeti 257.75 TL’yi buluyor.

Emekli ailesi ise 10 gün oruç tutabiliyor

Buna göre, dört kişilik ailenin bir günlük oruç maliyeti, 1031 TL olarak karşımıza çıkıyor. Asgari ücretli bir aile bu maliyet ile ancak 16 gün, emekli ailesi de 10 gün oruç tutabiliyor.

Oruç tutacak dört kişilik bir ailenin 'aylık masrafı 30 bin 930 TL'

Bakanlığın listesine göre oruç tutan dört kişilik bir ailenin aylık masrafı 30 bin 930 lirayı buldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın imzasıyla sunulan öneride “Yeterli ve dengeli beslenmenin sürmesi için sahur öğünü atlanmamalı, ana öğün ve ara öğünler yapılmalıdır. Öğünlerde beş besin grubundan sağlıklı ve dengeli seçimler gereklidir” denildi.

“Milletle dalga mı geçiyorlar?”

 Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği 30 günlük Ramazan menüsünü görenler tepkilerini sosyal medyada şöyle dile getirdi: “Bakanlığın en ucuz ve sağlıklı menü diye önerdiği ürünleri bir asgari ücretli ya da emekli nasıl alabilir. Milletle dalga mı geçiyorlar?”

Bu hesaplamaya barınma, giyecek ve ısınma masraflarının eklenmediğini belirtmek isteriz.

Sağlık Bakanlığı’nın menüsü şu şekilde paylaşıldı:

SAHUR: Süt, yoğurt, peynir (75 gram 17.5 lira), yumurta (1 adet 2.25 lira), tam tahıllı ekmekler (2 dilim 2 lira), çiğ sebze-meyve gibi besinlerden oluşan hafif bir kahvaltı yapılabilir ya da çorba (1 kâse 10 lira), zeytinyağlı yemekler (Porsiyon 15 lira), yoğurt (180 gram 17 lira) ve salatadan (kâse 15 lira) oluşan bir öğün tercih edilebilir.

İFTAR: Orucun zeytin ya da hurma ve su ile açılmasından sonra yemeğe çorba ve salata ile başlanabilir. Devamında etli sebze yemeği veya yağsız et yemeği ve zeytinyağlı sebze yemeği, salata veya söğüş, 1-2 dilim ekmek veya küçük bir porsiyon pilav veya makarna tüketilebilir.

ARA ÖĞÜN: İftar ve sahur arasında ise meyve, kuru meyve, kabuklu yemiş, süt ve yoğurt ile meyve ve sütlü tatlılar tercih edilebilir.

Muhabir: İrfan Gültekin