Sözcü Dujarric, bugün düzenlediği günlük basın toplantısında BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi'nin (OCHA) Gazze ile ilgili aylık raporunu açıkladı.

Dujarric, mart ayında Gazze'ye ulaştırılması planlanan "hayat kurtarıcı yardımların" İsrail yetkilileri tarafından engellendiğini belirtti. "İsrail yetkilileriyle koordinasyon gerektiren yüksek riskli bölgelerde BM tarafından koordine edilen gıda yardımlarının yarısından fazlası ya reddedildi ya da engellendi." dedi.

Gazze'nin kuzey ve güney bölgeleri arasında insani yardım çalışanlarının erişimi için belirlenmiş tek bir ana yol olduğunu vurgulayan Dujarric, Gazze'nin doğu sınırındaki yolun şu ana kadar sınırlı bir şekilde kullanılabildiğini ifade etti.

Ayrıca, OCHA ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkililerinin işgal ordusunun hedef aldığı Gazze'deki El Şifa Hastanesine ulaştığını belirterek, "OCHA'daki meslektaşlarımız hastanenin yıkıldığı ve terk edildiğini, DSÖ ise acil servisin ve diğer binaların hemen dışında sığ mezarların kazıldığını bildirdi." şeklinde konuştu.

Gazze’nin kuzeyindeki en büyük hastane olan Şifa Hastanesi'nin uzun süredir ablukaya alındığını ve sağlık hizmeti veremez hale getirildiğini hatırlatan Dujarric, hastanenin geçen hafta işgal ordusunun bombalarına hedef olduğunu ve bu süreçte çevredeki evlerin, hastane içindeki binalardan bazılarının, oksijen istasyonlarının ve jeneratörlerin tahrip edildiğini belirtti.

Kaynak: DOĞRUHABER