Bütçe büyüklüğü 75 MilyonTL

Bütçe büyüklüğü 75 MilyonTL

Diyarbakır gelir gider bütçe büyüklüğü, 2012 yılı Diyarbakır İl Özel İdaresi Bütçe Taslağına göre;75 Milyon TL olarak görüldü. Belirlenen bütçenin önceki yıllara göre önemli bir kısmının yatırım bütçesine verilmesi öngörülüyor.

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak yaptığı yazılı basın açıklamasında Diyarbakır gelir gider bütçe büyüklüğünü kamuoyuna duyurdu. Buna göre; 2012 yılı Diyarbakır İl Özel İdaresi Bütçe Taslağına göre Diyarbakır gelir gider bütçe büyüklüğü 75.000.000 TL olarak görüldü. Belirlenen bütçenin önceki yıllara göre önemli bir kısmının yatırım bütçesine verilmesi öngörülüyor. Yatırım bütçesinin 15.130.000 TL'si eğitim yatırımlarına, 10.997.000 TL'si köy yollarına, 4.040.000 TL'si köy içme sularına, 1.931.004 TL'si her birinin bütçesinde yer alan toplam sermaye giderlerine ayrıldı.

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak 2012 yılı Özel İdare Bütçe Tasarısı ile ilgili olarak şu değerlendirme ve açıklamaları yaptı:"Kurumlara ayrılan ödeneklere bakıldığında, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne 1.350.011 TL, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne 865.000 TL verilmesi öngörüldü. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne 100.000 TL, ağaçlandırma çalışmaları için Orman Fidanlık Müdürlüğüne 500.000 TL, Sağlık İl Müdürlüğüne 750.000 TL, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne 300.000 TL, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğüne 300.000 TL, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne 750.000 TL ödenek verilmesi öngörüldü."


Açıklamada ayrıca, Kırsal Kalkınma ve Uygulama Daire Başkanlığının taşıt, iş makinesi bakım ve onarımı ile akaryakıt giderleri için 1.650.000 TL, ilçe özel idareleri için de 3.085.624.36 TL ayrılması öngörüldü.

Vali Toprak Kurumların projeleri ile ilgili ise şu açıklamayı yaptı: "İçersinde Gıda Tarım ve Hayvancılık kapsamında teknik arıcılığın geliştirilmesi, Diyarbakır Karpuzu, Antep Fıstığı aşılaması, Sosyal dönüşüm ve Suni tohumlama projeleri, organik tarımın yaygınlaştırılması, yem bitkilerinin ekim alanlarının genişletilmesi ile hindi palazı dağıtım projeleri bulunuyor. Orman Fidanlık Müdürlüğü çalışmalarında fidan üretimi, erozyon kontrolü ve ağaçlandırma projeleri ile yol güzergâhlarının ağaçlandırılması ve badem, fıstık gibi ürünlerin üretiminin yaygınlaştırılması bulunuyor. Sosyal hizmetler kapsamında sokakta çalışan çocukların ihtiyaçlarının karşılanması, Benim Evim Güzel Evim Projesi ile hizmet kalitesini geliştirme projeleri bulunuyor."


Toprak ayrıca, Sağlık İl Müdürlüğü için sıtma savaş ve haşere mücadelesi ile tam donanımlı ambulans alımı projesinin de bulunduğunu söyledi
...
Daha sonra Vali Toprak, "2012 yılı bütçesinin ilin kırsal kesimi ve Özel İdarenin yükümlülük ve öncelikleri ve bütçenin zorunlu kalemlerinin de gözetilerek çıkması hususunda İl Genel Meclisi ile her zaman çalışmaya ve karşılıklı olumlu ve yapıcı ilişkilerin geliştirilmesine Valilik olarak katkı sunmayı görev sayıyoruz" dedi.
.
Son olarak Diyarbakır Valisi Toprak; "2012 Yılında İl Özel İdaresi Bütçesinin dışında, Başbakanlık KÖYDES projeleri, Maliye Bakanlığı ve diğer katkı sağlayan yatırımcı kuruluşlardan ek kaynak oluşturularak, köy ve köylüye yönelik hizmetleri daha da hızlandıracaklarını "söyledi...

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler