"İslam dünyası olarak bir Ramazanı şerefi karşılamaya hazırlanıyoruz." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İlk sahurumuza kalkacak, ilk orucumuzu tutacağız. Ramazan ayının şimdiden hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bu mübarek ayı hep birlikte en güzel şekilde idrak etmeye çalışacağız. Ramazan ayını başta Gazze olmak üzere gönül coğrafyamızın pek çok bölgesinde insani dramların yaşandığı bir dönemde karşılıyoruz. Gazze'de yaşananlar tahammül sınırını aşmıştır. Terör devleti israil, Filistinli kardeşlerimize yönelik bir soykırım politikası uygulamaktadır. İsrail'in doğrudan sivilleri hedef alan saldırıları sonucunda 32 binden fazla Filistinli şehit oldu. 2 milyon insan evlerini terk etmek zorunda bırakıldı." dedi.

İslam ülkeleri ve BM Ye tepki

İslam aleminin, Filistin halkına kardeşlik görevini yerine getirmediğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "7 Ekim'den bu yana 155 günde yüreklerimizi dağlayan, yüzümüzü kızartan pek çok hadiseyle karşılaştık. Uluslararası kurumların, insan hakları örgütlerin ve basın kuruluşlarının nasıl hiçbir şeye yaramadıklarını gördük. Mesele Filistinli çocukların, kadınların, masum sivillerin yaşam hakkı olunca İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin kağıt parçasına dönüştüğüne şahitlik ettik. Yaklaşık 2 milyar nüfuslu İslam alemi, Filistin halkına kardeşlik görevini yerine getirememiştir. Gazze'deki masum çocukların ya açlıktan ölmesine ya da kurşunlarla katledilmesine mani olunamadı. Böyle bir durumun pek çok sebebi bulunuyor. BMGK'nın İslam dünyasını dışlayan yapısı sebeplerden birisidir. Mevcut nizamda Müslümanlar üvey evlat olarak görülmektedir." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'ye yaptığı ziyaretinde geçen bir diyaloğu da paylaşarak şöyle konuştu:

"Genel Başkan olarak ABD'ye yaptığım ziyarette onlara 'HAMAS bir direniş örgütü' dedim. Kimse bize HAMAS için 'terör örgütü' ifadesini kullandıramaz. HAMAS'ın liderleriyle her şeyi konuşup, onların arkasında dimdik duran bir ülke, Türkiye." 

Kaynak: (İLKHA)