DEM Parti Genel Merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamada, yapılan değerlendirmeler sonucu Başak Demirtaş’ın İstanbul adaylığının uygun görülmediği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi için aday isimlerin ise önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacağı belirtildi.

Başak Demirtaş’tan açıklama; “Ortak görüş birliğine vardık” Başak Demirtaş’tan açıklama; “Ortak görüş birliğine vardık”

“Partimiz Türkiye'nin her yerinde kendi adaylarıyla halkın huzuruna çıkma kararı almıştır”

Yapılan açıklamada, “Merkez Yürütme Kurulumuz, yerel seçim çalışmaları kapsamında kent uzlaşısının sağlanamadığı Türkiye'nin her yerinde kendi adaylarıyla halkın huzuruna çıkma kararı almış ve bunu kamuoyuyla paylaşmıştır. Tüm seçim bölgeleri arasında doğal olarak en fazla tartışılan yer İstanbul Büyükşehir Belediyesi’dir. Bu çerçevede partimiz de İstanbul'u özel olarak ele almış ve yetkili kurullarımızda kapsamlı tartışmalar yürütülmüştür.” Denildi.

Başak Demirtaş'ın aday olmaması kararına varıldı

Başak Demirtaş ile yapılan görüşmenin ardından aday olmaması görüşüne varıldığını belirtildiği açıklamada;

“İstanbul için aday adayı olarak ismi geçen tüm kıymetli arkadaşlarımızın varlığı ve irade beyanı partimize, tabanımıza güç ve moral vermiştir. Bu isimler arasında kamuoyunda en çok yol arkadaşımız Sevgili Başak Demirtaş'ın ismi öne çıkmıştır. Yoldaşımız Başak Demirtaş’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi adaylığı konusunda partimize verdiği destek hiç kuşkusuz bize büyük bir güç katmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi adaylığı için yaptığı irade beyanıyla partimizin seçim politikalarını destekleyerek bizleri daha da güçlendiren Başak Hanım’la sürecin başından itibaren istişare halindeyiz. Yetkili kurullarımız gelinen aşamada tüm seçenekleri masaya yatırarak gelişmeleri değerlendirmiş ve Başak Hanım’la bir araya gelerek tam bir uyum ve koordinasyon halinde ortaklaşarak aday olmaması görüşüne varılmıştır.” İfadeleri kullanıldı.

“Destek sunmaya devam edeceğini biliyoruz”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi için aday isimlerin önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacağının aktarıldığı açıklamada;

“Sevgili Başak Demirtaş'a katkılarından ötürü olanca güvenimizle teşekkür ediyor, sürecin bundan sonraki kısmında da destek sunmaya devam edeceğini biliyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi adaylığı konusunda partimizin resmi açıklamaları dışında cereyan eden hiçbir açıklamaya itibar edilmemesini ve hiçbir spekülasyona zemin sunulmamasını özellikle rica ediyoruz. Demokrasi mücadelesinden taviz vermeden, cezaevlerindeki ve sürgündeki tüm yoldaşlarımızla omuz omuza yürümeye devam edeceğiz. Saygılarımızla” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: (Haber Merkezi)