31 Mart yerel seçimlerine az bir zaman kala partilerin çalışmaları da hız kazandı. Ankara’da kulislerden sızan bilgilere göre, AK Parti ile DEM arasında adı konulmamış bir görüşme trafiği başladığı öne sürüldü.

DEM Parti'den 3 şey talep edildi

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun aktardığı kulis bilgilerine göre; DEM, İstanbul’da aday çıkarmama karşılığında AK Parti'den 3 talepte bulunmuş ancak söz konusu istekler AKP tarafında kabul görmedi. 

DEM Parti’nin AK Parti'den, “Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın kazanılması halinde, iktidarın Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atamaması, cezaevinde bulunan ve durumu ağır olan bazı tutukluların salıverilmesi ve Abdullah Öcalan’a uygulanan tecritin kaldırılması yönünde taleplerde bulunduğu” öne sürüldü.

AK Parti'nin yanıtı ne oldu?

Ancak AK Parti'nin DEM’in bu 3 isteğine, “Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve diğer belediye başkan adaylarının sicili temiz olması, terör örgütleriyle iltisaklı olmaması ve işbirliğinde bulunmaması halinde zaten belediyelere kayyım atanmadığı, Türkiye’nin terörle mücadelede katettiği mesafe ortadayken, Abdullah Öcalan’a yönelik tecritin kaldırılamayacağı ve durumu ağır olan bazı tutukluların salıverilmesinin mümkün olmadığı ancak durumlarının sağlık raporu ile kesinleşmesi halinde, prosedür gereği cezalarının ev hapsine çevrilebileceği” yanıtını verdiği öne sürülüyor.

DEM Parti’nin, taleplerinin AKP tarafından kabul edilmemesi sonrasında ise geçen günlerde, “AKP’ye karşı İBB başkan adayı olarak eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın adaylığını öne sürdüğü”  iddia ediliyor...

Kaynak: HABER MERKEZİ