Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki büyük depreme maruz kalan Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) koordinesinde Mesthöyük, Gedikli, Naimler, Kırışkal, İncirli, Çakmak ve Nogaylar olmak üzere 7 köyde toplam 310 köy evinin inşası devam ediyor.

Deprem Sonrası Yapılan Köy Evleri Villaları Aratmıyor! Köyler Sınıf Atlayacak3

TOKİ evleri villaları aratmıyor

İlçede yapılan köy evlerinin görüntüsü, bahçesi ve çevresindeki ormanlarıyla villaları aratmazken, Mesthöyük, Gedikli, Naimler köyünde yapımı tamamlanan toplam 69 köy evinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 Şubat'taki Gaziantep programında kura ile depremzedelere teslim edilmesi bekleniyor.

Deprem Sonrası Yapılan Köy Evleri Villaları Aratmıyor! Köyler Sınıf Atlayacak2

Köy İnşaatları Saha Şefi Akan Bilir, “Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde 7 köyde 310 köy evi ve 34 tane ahırın bulunduğu yerleşim yerleri inşa ediyoruz. 7 köyün yerleşim yerleri ve sayıları ayrı. Tamamladığımız Gedikli köyünde 47 adet köy evi var. Tüm imalatlarını bitirdik ve çevre düzenlemesini yapıyoruz. Bu köy evleri betonarme karkas olarak yapıldığı için en şiddetli depreme dayanacak durumdadır. Bu eve yerleşen vatandaşlarımızda deprem korkusu kalmayacaktır” şeklinde konuştu.

Bilir, “Evler dizayn olarak villa tarzında tasarlandı. Köydeki vatandaşlarımızın çok rahat yaşayacağı, modern tarzda yaşayacağı evler yapıldı. Köy evlerinin villalardan fazlası var eksiği yok. Evlerimiz hem dış cephe hem iç donanım olarak dört dörtlük yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 Şubat’ta Gaziantep’e gelmesiyle birlikte kuralar çekilecek ve teslimatlara başlayacağız. Toplam 7 köyde ise köy evlerinin yüzde 85’i tamamlanmış durumda. Onları da Mart ayı sonunda tamamını teslim etmiş oluruz” ifadelerini kullandı.

Deprem Sonrası Yapılan Köy Evleri Villaları Aratmıyor! Köyler Sınıf Atlayacak

Ev yaparken bu yapıları örnek alacaklar

Şehirdeki yerleşim yerlerinden daha rahat bir alan oluşturulduğu için köyden şehre göçlerin azalacağını söyleyen Saha Şefi Bilir, “Köy evleri, şehirlere yakın yerlerde olduğu için şehirdekilerden rahat yaşanılacak ve köyden şehre olan göçleri engelleyecektir. Vatandaşlarımız bu köy evlerine yerleştikleri zaman yaşam tarzı olarak sınıf atlayacaktır. İnşaat işlerine bakış açıları değişecek ve ev yaparken bu yapıları örnek alacaklar” dedi.

Kaynak: İHA