Dicle Elektrik Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki kaçak elektrik kullanımıyla ilgili devam ede hukuki süreçle ilgili açıklama yaptı.

Şirket, bir yandan kaçak ve kayıt dışı kullanım nedeniyle çalışmalar yürütürken çiftçiler de mahkemeye başvurarak elektriklerinin kesilmesini engelliyor. Mahkemelerden çoğu zaman aynı gün içerisinde karar çıkartan çiftçiler, elektrik kullanımını yeniden başlatabiliyor. Şirketin hukuki süreçleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Dicle Elektrik Genel Müdürü Yaşar Arvas, “Abone dahi olmaksızın kaçak elektrik kullanan kimi çiftçilerin elektrikleri kesildiğinde, bazı mahkemeler tarafından yeniden enerji sağlanması yönünde tedbir kararları alınıyor. Bu tür olayları göz önünde buldurduğumuzda, dava süreçlerine dâhil edilmesi gereken savunma dosyalarının önemi daha iyi anlaşılıyor.” dedi.

Dicle Elektrik’ten Abonelere Mektup 1

70.000’i aşkın dava dosyası açıldı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan altı ilde elektrik dağıtım hizmeti veren Dicle Elektrik, borcunu ödemeyen abonelerin elektriğini kesiyor ancak çiftçiler mahkeme kararıyla bu kesintileri kısa sürede iptal ettirebiliyor. Şirket, halihazırda 70.000’i aşkın dava dosyası açıldığını belirtiyor.

Toplam borç miktarı 400 milyon TL

Dicle Elektrik, Tarımsal Sulama Abonelerini Uyardı Elektrik Verilmeyecek 3

Dicle Elektrik tarafından yapılan açıklamaya göre kaçak tüketim nedeniyle kesilen elektrik bağlantıları, mahkemeye itirazlar sonucu teminatsız olarak yahut küçük bir teminatla yeniden sağlanıyor. Ayrıca mahkemelerce verilen elektriğin kesilmemesine yönelik tedbir kararlarına konu tarımsal sulama ve mesken abonelerine ait toplam borç miktarı 400 milyon TL'ye ulaştı. Şirketin açıklamasına göre, kaçak kullanım tespiti yapılmış olmasına rağmen mahkeme kararıyla tekrar enerji bağlatılan abonelerin aylık tüketim bedeli ise yaklaşık 50 milyon TL seviyelerinde.

Dicle Elektrik: Mahkeme görüşlerimize başvurmuyor

Kaçak Elektrik Kullananlar Mahkeme Yolu Ile Kesintilerini Iptal Ettiriyor 2

Hukuki süreçlere ilişkin açıklamalarda bulunan Dicle Elektrik Genel Müdürü Yaşar Arvas,  “Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen regülasyonlara uyum gösteren bir elektrik dağıtım şirketi olarak, kaçak elektrik kullanımına karşı olan mücadelemizi hukuki alanda da sürdürüyoruz. Bu süreçte maalesef bazı mahkemeler, çiftçilerimizin tedbir kararlarını çok hızlı bir şekilde almasına olanak sağlıyor. Mevzuat çerçevesinde yapılan kaçak kullanım tespiti nedeniyle veya borç nedeniyle kesilmiş elektriğin tekrar bağlanması için borcun ödenmiş olması gerekiyor. Ancak maalesef bazı mahkemeler, şirketimizin savunmasını almadan elektriğin bağlanmasına yönelik kararları hızla alıyor. Evrensel hukuk ilkelerine de aykırı olan bu durum, telafisi imkânsız zararlara yol açmaktadır.” Diye konuştu.

Tedbir kararları bir gün içerisinde alınıyor

Kaçak Elektrik Kullananlar Mahkeme Yolu Ile Kesintilerini Iptal Ettiriyor 3

Arvas, “Özellikle tarımsal sulama sezonları arasında yaşanan planlı elektrik kesintileri ve yeniden bağlama süreçleri, adil olmayan durumları daha da belirginleştiriyor. Bir önceki tarımsal sulama döneminin sonunda borç yahut kaçak kullanım nedeniyle kaçak elektrikleri kesilmesine rağmen çiftçilerimiz, yeni sezon başlangıcında mahkemelerce verilen tedbir kararıyla aynı gün içerisinde elektriklerini yeniden bağlatabiliyor. Sulama sezonunun kısa sürmesi nedeniyle, bu süre zarfında kaçak elektrik kullanımları gerçekleşiyor ve çiftçilerimiz bedelsiz olarak tarlalarını sulayabiliyor.” İfadelerinde bulundu.

“Bazı mahkemeler tarafından yeniden enerji sağlanması yönünde tedbir kararları alınıyor”

Dicle Elektrik, Tarımsal Sulama Abonelerini Uyardı Elektrik Verilmeyecek 2

Yargı sürecinde yaşananlara değinen Yaşar Arvas, “Abone dahi olmaksızın kaçak elektrik kullanan kimi çiftçilerin elektrikleri kesildiğinde, bazı mahkemeler tarafından yeniden enerji sağlanması yönünde tedbir kararları alınıyor. Bu tür olayları göz önünde buldurduğumuzda, dava süreçlerine dâhil edilmesi gereken savunma dosyalarının önemi daha iyi anlaşılıyor. Bu sadece şirketimiz için değil, tüm tarımsal ve mesken abonelerimiz için de daha adil bir süreç oluşturacaktır. Şirket olarak hukuki süreçleri ve uygulamaları titizlikle yürüten hâkimlere minnettarız ve onların çabaları için teşekkürü borç biliyorum.” Dedi.

Kaynak: (Haber Merkezi)