Ekipler, hatları onararak bu mahallelere yeniden enerji verdi.

Şanlıurfa’nın Suruç ve Harran ilçelerinde gerçekleştirilen anız yakımı sebebiyle tarlalardan geçen elektrik dağıtım hatları zarar gördü. Dicle Elektrik’in iddiasına göre, yangının etkisi ile dağıtım hatlarında yer yer kopmalar da yaşanınca iki ilçede 16 mahalle elektriksiz kaldı.

Anız yakılması nedeniyle 2 bin 370 abone elektriksiz kaldı

Şanlıurfa'da Anız Yaktıkları Tespit Edilen 6 Kişi Hakkında Işlem

Dicle Elektrik şirketinin aktardığı bilgilere göre, ilk ürün hububat hasadının ardından ikinci ürün ekmeye hazırlanan birçok çiftçi, yapılan tüm uyarılara rağmen tarlalarında kalan anızı yakmaya devam ediyor. Enerji nakil hatlarının yanında doğal yaşamı da olumsuz etkileyerek, hava kirliliğine neden olan anız yakımı yüzünden Suruç ilçesinde tarlalardan geçen dağıtım hattı, yükselen alevlerin etkisi ile zarar gördü. Bu sebeple ilçeye bağlı Ürkütlü, Çağla, Köseveli, Aşma, Körkuyu, Üçtepe, Gümüştepe, Yeşilce, Akmağara, Aylan, 75. Yıl mahallelerindeki yaklaşık 2 bin abone enerjisiz kaldı. Harran ilçesindeki anız yakımında ise dağıtım hattının zarar görmesi sonucu Meydankapı, Gürgelen, Küçük Düzlük, Kuruyer, Toytepe mahallerindeki 370 abone elektriksiz kaldı.

Suç duyurusunda bulunuldu

Yangın Elektrik Tellerinden Mi Çıktı 2

Dicle Elektrik ekipleri, Suruç ve Harran’da anız yakımından dolayı zarar gören hatları yenilemek için harekete geçti. Çalışmalar sonucunda dağıtım hatları onarıldı ve 15 mahalleye yeniden elektrik enerjisi verildi. Dağıtım şirketi, hatlarda hasara neden olarak abonelerinin elektriksiz kalmasına neden olan anız yakımlarının sorumluları hakkında yasal işlem yapılması için savcılıklara suç duyurusunda bulundu.

Akçakale’de de 20 mahalle elektriksiz kalmıştı

Dicle Elektrik, daha önce de Akçakale ilçesinde yaşanan anız yakımı sonucunda da kendilerine ait dağıtım hattının zarar gördüğünü ve 20 mahallenin gerekli onarım yapılana kadar elektriksiz kaldığını hatırlattı.

Kaynak: (Haber Merkezi)