Dicle Elektrik’ten yapılan açıklamada, geçtiğimiz yıl Mardin’de tarımsal sulama abonelerinin yararlandığı bazı enerji nakil hatlarında şirket tarafından yapılması planlanan bakım çalışmalarının, kimi tüketicilerin başvurusu üzerine mahkemelerin verdiği tedbir kararları yüzünden durdurulduğu beliritldi.

“Ürün ekerken bu durumu göz önünde bulundursunlar”

Dicle Elektrik, Tarımsal Sulama Abonelerini Uyardı Elektrik Verilmeyecek 4

Dicle Elektrik bu kapsamda Mardin’de, özellikle tarımsal sulamanın yoğun gerçekleştiği Derik ve Kızıltepe bölgelerinde, kesintisiz enerji arzının ciddi biçimde tehlikeye girebileceğini açıkladı. Dağıtım şirketi, çiftçilerin mağduriyet yaşamamak için ürün ekerken bu durumu göz önünde bulundurmasını istedi.

Mısır ekecek olan çiftçilere uyarı!

Dicle Elektrik, Tarımsal Sulama Abonelerini Uyardı Elektrik Verilmeyecek 1

Dicle Elektrik’ten yapılan açıklamaya göre bu bölgelerde düzenli yapılması gereken bakım çalışmalarının gerçekleşememesi ve kayıt dışı elektrik kullanımın da etkisiyle artan elektrik tüketimi, enerji arz güvenliği ve enerji dağıtımını zora soktu. Bu sebeple Dicle Elektrik, 2024 yılında özellikle mısır ekimiyle uğraşan çiftçilerin bu durumu göz önünde bulundurarak planlama yapmaları uyarısında bulundu.

Bakım yapılması gerekli alanlar için itiraz edildi

Dağıtım şirketi tarafından konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

“Mısır ekimi ve sulanması döneminde elektrik nakil hatlarımıza kapasitesinin çok üzerinde yük binmekte ve bundan kaynaklı olarak sık sık arıza meydana gelmektedir. 2023 yılında mahkemeler tarafından verilen tedbir kararları nedeniyle özellikle Derik ve Kızıltepe bölgelerinde gerekli olan bakım çalışmalarını ne yazık ki yapamadık. Bakım yapılması gerekli olduğundan alınan kararlara itiraz ettik, ama süreç halen sonuca bağlanmadı. Henüz sulama sezonu başlamadan, çiftçilerin bakımı yapılamayan elektrik nakil hatlarının aşırı yüklenmeyi kaldıramaması ve bundan kaynaklanan arızaların yol açabileceği kesintileri göz önünde bulundurması, ürün ekme planlamalarını buna göre yapması gerekir. Bu sene özellikle mısır ekecek olan çiftçilerimizin, verim kaybı dolayısıyla da mağduriyet yaşamamaları için bu hususu göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.”

Kaynak: (Haber Merkezi)