Karagüzel, Şanlıurfa'da bir otelde düzenlediği basın toplantısında, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki 6 ilde yaklaşık 2 milyon aboneye hizmet verdiklerini söyledi.

Elektrikli sulama oranı yüzde 70 düzeyine ulaştı

Borçlu Abonelere Elektrik Verilmeyecek Içerik 1

Bölgede 6,5 milyon nüfusa hizmet verdiklerini vurgulayan Karagüzel, "Toplam pamuk üretiminin yüzde 54'ü, mısırın yüzde 28'i bölgemizde üretiliyor. Bu üretimde elektrikli sulama oranı yüzde 70 düzeyine ulaşmıştır. Tedarik bölgemizde büyük çoğunluğu Şanlıurfa ve Mardin'de olmak üzere toplam 135 bin çiftçimizin 31 bini tarımsal sulama abonelerinden oluşuyor." İfadelerini kullandı.

Karagüzel, şu ifadeleri kullandı:

Borçlu Abonelere Elektrik Verilmeyecek Içerik 2

"Tarımsal faaliyetlerini sürdüren çiftçilerin çok büyük çoğunluğu ne yazık ki borcunu ödemedi. Şanlıurfa'da, kaçak tüketimi hariç tuttuğumuz zaman tarımsal sulama alanında bizi ancak yüzde 54 oranında bir tahsilat oranı karşılıyor. Ödenmeyen borçlar sebebiyle geride bıraktığımız 2023 yılında milli ekonomimiz yaklaşık 6 milyar lira tutarında zarara uğratıldı. Güncel alacaklarımız yaklaşık 28 milyar liraya ulaştı. Borçlu tarımsal sulama aboneleri elektrik hizmetinden bu yıl faydalanamayacak. Bölgede tüketilen toplam elektriğin yaklaşık yüzde 50'si sulamada kullanılıyor."

Karagüzel, sosyal ve sportif faaliyetlere de kurumun bölge illerinde sponsor desteği sağladığını sözlerine ekledi.

Dicle Elektrik, Tarımsal Sulama Abonelerini Uyardı Elektrik Verilmeyecek 1

Editör: Murat Tanrıkulu