Dicle Elektrik, şehir merkezlerinde kaçak elektrik kullanımının %17’ye kadar düşmesiyle, bölge genelinde arıza sayısının da ilk yıla göre %68 düştüğünü açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de abone başına bildirimsiz kesinti süresi 1.170 dakikayken, bu süre 610 dakikayla ülke ortalamasının yarısına indirildi. Şirket, tarımsal sulama alanlarında borç sorununun devam ettiğini aktardı.

Dicle Elektrik, 2013 yılında %76 olan kayıt dışı elektrik tüketiminin, %42'ye düşürüldüğünü, yatırımların önemli ölçüde tamamlandığı şehir merkezlerinde %17’lere kadar düştüğünü açıkladı.

Siirt ve Batman gibi illerde arızalar ülke ortalamasının altına indi

Bölge Çiftçilerinin Borcu Ne Kadar 1

Şirket, kaçak kullanımın düşmesiyle %68 azalan arıza sayısı ve abone başına düşen bildirimsiz kesinti süresinin Siirt ve Batman gibi illerde ülke ortalamasının altına indiğini belirtti.

Kesinti süresi Türkiye ortalamasının altına düştü

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Dicle Elektrik Genel Müdürü Yaşar Arvas, “Yapılan son ölçümlere göre Türkiye’de abone başına bildirimsiz kesinti süresi 1.170 dakika civarındayken bu süre, kayıp kaçak oranı il merkezinde %9.2, il genelinde ise %14.7, olan Siirt’te 610 dakikayla neredeyse ülke ortalamasının yarısına indirildi. Kayıp kaçak oranı %33.2’ye indirilen Batman il merkezinde ise bu süre 1.116 dakika ile yine Türkiye ortalamasının altına çekildi.” dedi.

Tarımsal sulama aboneleri borçlarını ödeyemiyor

Bölge Çiftçilerinin Borcu Ne Kadar 2

Tarımsal sulama abonelerinin ödeme konusunda yaşadığı zorlukların farkında olduklarını vurgulayan Arvas, ‘’Dicle Elektrik olarak, bölge insanımızın kaliteli ve kesintisiz enerjiye erişim hakkını savunuyoruz. Bu doğrultuda, tarımsal sulama abonelerimizin ödeme konusunda yaşadığı zorlukları da anlıyoruz. Yaptığımız çalışmalarla, borçlu abonelerimize destek olmaya ve onların elektrik ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Önümüzdeki dönemde, kırsal ve tarımsal alanlarda da şebekelerimizi güçlendirerek, bölge genelinde elektrik kalitesini artırarak kesinti sürelerini minimum seviyeye indirmeyi hedefliyoruz. Böylece, abonelerimize daha güvenilir bir enerji hizmeti sunmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

Çiftçilerin 30 milyar TL'nin üzerinde borcu var!

Dicle Elektrik, Tarımsal Sulama Abonelerini Uyardı Elektrik Verilmeyecek 4

Öte yandan, Dicle Elektrik, dağıtım bölgesinde büyük çoğunluğu Şanlıurfa ve Mardin’de bulunan yaklaşık 25 bin tarımsal sulama abonesinden sadece 6 bin 148’inin hasat döneminin ardından o yıla ait elektrik borcunu ödediği, 18.655’inin ise borcunu ödemediğini belirtti. Bu abonelerin geçmiş yıllara ait toplam 30 milyar TL'nin üzerinde borcu bulunuyor. Borç stokunda ilk sırayı 17 milyar TL’ye yaklaşan miktar ile Şanlıurfa alırken, burayı 8.5 milyar TL’yi aşan borçla Mardin takip ediyor. Diyarbakır’daki tarımsal sulama abonelerinin geçmiş dönem elektrik borcu ise 3 milyar TL’nin üzerinde bulunuyor.

Kaynak: (Haber Merkezi)