Dicle Elektrik’ten yapılan açıklamada, 2024 yılı içerisinde 2 bin 155 kayıt dışı trafonun tespit edildiği Şanlıurfa'nın Akçakale, Ceylanpınar ve Viranşehir ilçelerinde çok sayıda yeni kaçak trafo tespit edildiği belirtildi. Toplam gücü 660 KVA olan trafoların 265 konutun elektrik ihtiyacını karşılayabileceği belirlendi. Şırnak’ın Silopi ilçesinde ise borç nedeniyle haciz işlemi yapılmak istenen trafoları vermek istemeyen köylüler, jandarmaya direnerek Dicle Elektrik ekiplerini engelledi.

Dicle Elektrik, tarafından havadan dron ve karadan mobil ekipler vasıtasıyla gerçekleştirilen kontrollerde, birçok noktada kaçak trafolar tespit edildiği belirtildi.

100 hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak güçte trafo tespit edildi

Kaçak Trafolara El Konuluyor 2

Dicle Elektrik’in kaçak ekiplerinin 2024 yılı içerisinde 2 bin 155 kayıt dışı trafoyu tespit ettiği Şanlıurfa’da, traktör römorkunda gübre deposuna gizlenmiş vaziyette kullanılan bir kayıt dışı trafo daha tespit edildi. Ekiplerin Akçakale ilçesine bağlı kırsal Şanlı Mahallesinde tespit ettiği 250 KVA gücündeki kayıt dışı trafonun 100 hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak güçte olduğu belirlendi.

Toprağa gömülü trafo belirlendi

 

Havadan dron ile yapılan kontroller sırasında ise Viranşehir ilçesine bağlı kırsal Kırbalı Mahallesinde pamuk sulamasında kullanılmak üzere toprağa gömülen 250 KVA gücünde bir trafo belirlendi. Toprağa gömülen trafonun üzerinin ise serpilen toprakla örtülerek havadan da görünmesinin engellenmeye çalışılması dikkat çekti.

Kaçak Trafolara El Konuluyor 3

Kaçak trafolara savcılık talimatıyla el konuluyor

Ceylanpınar ilçesine bağlı kırsal Gellegöç Mahallesinde dron ile yapılan kontroller sırasında, traktör römorkuna yüklenmiş ve bu şekilde kullanılmakta olan kayıt dışı trafo tespit edildi. Trafo sahipleri, görüldüklerini fark edince kaçak trafoyu dakikalar içinde traktöre takarak hızla kaçırdı. Kaçırılan trafonun 160 KVA gücünde olduğu ve buğday tarlasının sulanmasında kullanıldığı belirlendi.

Dicle Elektrik ekipleri, kaçak tespit tutanağı düzenleyerek 265 konutun elektrik ihtiyacını karşılayabilecek toplam 660 KVA gücünde olan bu trafolara el konulabilmesi için çekilen görüntüleri de delil olarak sundu. Şirket avukatları ise el koyma kararı alınması için savcılığa başvuruda bulundu.

Kaçak Trafolara El Konuluyor 4

3 trafoya haciz işlemi uygulandı

Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Kavaközü, Mahmutlu ve Çukurca köylerinde borçları ödenmeyen tarımsal sulama abonelerine ait 5 trafo için haciz kararı çıkarıldı. Bunun üzerine haciz memurları, avukatlar ve Dicle Elektrik ekipleri, jandarmanın aldığı tedbirler eşliğinde bu köylere gitti. Vatandaşlar jandarmaya da direnerek trafoları vermek istemedi. Cep telefonlarına da yansıyan olayda 3 trafoya haciz işlemi uygulandı.

Kaçak elektrik kullananlara uyarı: Dicle Elektrik merkezine başvurmalarını bekliyoruz

Kaçak Trafolara El Konuluyor 5

Dicle Elektrik yetkilileri, kayıt dışı trafo ile kaçak elektrik kullanılmasının şebekeyi olumsuz etkilediği kadar ülke ekonomisine de ciddi biçimde zarar verdiğini hatırlatarak, “Şirketimiz mevcut imkanları ile her şartta kaçak elektrik kullanımını tespit edecek durumdadır. Kaçak elektrik tüketmek için kayıt dışı trafo kullananların, yakalanarak cezai yaptırımla karşı karşıya kalmamaları için trafolarını kayıt altına almak üzere en yakın Dicle Elektrik merkezine başvurmalarını bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: (Haber Merkezi)