Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, kent genelinde yaz aylarında bağ-bahçe ve yeşil alan sulamalarından dolayı su tüketiminde büyük oranda artış yaşandığını bildirdi. DİSKİ ekipleri, amaç dışı su kullanımının engellemesi amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

10 günde 240 amaç dışı su kullanımı tespit edildi

Di̇ski̇’den Vatandaşlara Uyarı 3

Bu kapsamda son 10 günde yapılan çalışmalarda, 240 amaç dışı su kullanımı tespit edildi. Bu doğrultuda su kaynaklarının korunmasına yönelik vatandaşlar bilgilendirildi. Ayrıca sayaçsız su kullanıldığı tespit edilen 36 hane ve işyeri için abonelik işlemleri başlatıldı.

Di̇ski̇’den Vatandaşlara Uyarı 1

Şerifoğlu: Suyun kullanımı için herkes duyarlı olsun

DİSKİ Genel Müdürü Mehmet Şerifoğlu, suyun kullanımıyla ilgili vatandaşları duyarlı olmaya davet ederek, şöyle konuştu: “İçme ve kullanma suyunun amacı dışında kullanılması, su sarfiyatını artırarak suyun yetersiz kalmasına ve yurttaşların mağduriyet yaşamasına sebep olmaktadır. Genellikle yaz aylarında oluşan bu durum karşısında yurttaşların içme suyu ile sulama yapmaması herkes için büyük önem arz ediyor. Özellikle kırsal mahallelerdeki yurttaşların bağ-bahçe sulamasında içme suyu kullanma konusunda daha hassas davranması gerekmektedir.”

Di̇ski̇’den Vatandaşlara Uyarı 2

Di̇ski̇’den Vatandaşlara Uyarı 4

Kaynak: (Haber Merkezi)