Ak parti il Başkanı Raşit Ocak X hesabı da yaptığı açıklamada; 

Siyasi Kundakçılığa HAYIR!*

Herhangi bir doğal afet meydana geldiğinde, toplumun tüm bileşenleri bir araya gelerek bu durumun üstesinden gelmek için devlet ve millet el ele verir. Ancak, bu tür durumlarda kişisel çıkarlar, siyasi hesaplar ve politik oyunların ortaya çıkması bizleri derinden üzmektedir. 

Yangınları söndürmek yerine siyasi kariyer peşinde koşan, toplumun huzuruna zarar vermek ve toplumu bölmek amacıyla algılarla kamuoyunu yanlış yönlendirmek tam anlamıyla “siyasi kundakçılıktır”. Bu tutum, doğal afetlerin yarattığı acıları ve zorlukları daha da derinleştirir.

İlimizde ve şehrimiz Mardin’de yangınları söndürmek için sorumluluk bilinciyle hareket eden vatandaşlarımıza, siyasi parti temsilcilerine ve sivil toplum kuruluşlarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum. Ancak bu bilinci göstermeyenlere de “el insaf” diyoruz. Unutulmamalıdır ki, yangınlar ve diğer doğal afetler, siyasetten bağımsız olarak tüm toplumun ortak sorumluluğudur ve birlikte hareket edilmelidir.

Siyaset peşinde oy devşirmeye çalışanlar bilmeli ki, dün olduğu gibi bugün de yarın da devlet ve millet el eledir. Toplumun birlik ve beraberlik içinde hareket etmesi, bu tür felaketlerin üstesinden gelmenin en güçlü yoludur.

Yaşanan bu yangında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Dedi. 

I M G 6820

Birlikte, bu zor günleri aşacağımıza inancımız tamdır.

Mardin'in Mazıdağı ilçesi arasındaki alanlarda çıkan anız yangını rüzgarın etkisiyle büyüyerek yerleşim yerlerine sıçradı. Yangında resmi açıklamalara göre 12 kişi yaşamını yitirdi. 

I M G 6824I M G 6822

I M G 6823
 

AK Parti Diyarbakır il Başkanlığından yapılan açıklama şöyle denildi :

“Çınar ilçemiz ile komşu ilimiz Mardin’in Mazıdağı ilçesi arasında çıkan yangın felaketine ilişkin olarak, devletimizin ilgili kurumlarına 22:15’te gelen ihbarla ekipler yangın alanına kısa sürede ulaşmış ve söndürme çalışmalarını başlatmıştır.

Olay yerine ilk ekip ve ambulans saat 22:35’te ulaşmıştır. Gece boyunca toplamda 24 adet ambulans, 3 UMKE timi ve 89 sağlık personeli, 11 araç ve 28 kişilik orman ekibi, 15 araç ve 60 personel ile itfaiye, 3 komando timi, 4 JÖH timi, 1 OYİ timi, 2 JASAT timi ve 100 jandarma personeli ile jandarma, 24 araç ve 98 kişi ile AFAD ekipleri, 10 itfaiye aracı ve 1 yangın söndürme uçağı ile yangına müdahalede bulunmuşlardır.

Ayrıca Çınar Kaymakamımız olayın akabinde yarım saat içinde alana intikal etmiş, Diyarbakır Valimiz ve İl Jandarma Komutanımız da saat 24:00 dolaylarında yine aynı şekilde alanda hazır bulunarak koordinasyonu sağlamışlardır.

Vatandaşlarımızın da yardımıyla traktörlerle yangının önü kesilerek büyümesi engellenmiştir. Yangının çıktığı bölgede inceleme yapılırken, çevre köylerde yaralı ve kayıp vatandaşlarımızın olduğu ihbarı üzerine ilgili mercilere ihbar edilmiş, kolluk kuvvetlerimiz çalışmalarını yoğunlaştırmıştır.

Şanlıurfa, Mardin ve diğer çevre illerden de gelen AFAD, jandarma, orman ve diğer ekipler aktif şekilde müdahaleyi sürdürmüş, bu yoğun mücadele neticesinde saat 02:00 sularında yangın tamamen kontrol altına alınmış, soğutma çalışmalarına devam edilmiştir.

Belediye başkanları saat 02:30 sularında yangın kontrol altına alındıktan sonra olay yerinde görülmüştür. Denildi. 

DEM Partisi’nin yapmış olduğu açıklamalar tamamen asılsız olup, gece boyunca sosyal medyada yaptıkları algı ve provokatif paylaşımlar dışında bir katkıları görülmemiştir. Ne yazık ki, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı başta olmak üzere partilerinin belediye başkanları saat 02:30 sularında yangın kontrol altına alındıktan sonra olay yerinde görülmüştür.

Bunların yanı sıra, yaralı hayvanların ve diğer hayvanların su ihtiyacını karşılamak için ilgili kurumlarımız sabah saatlerinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nden su talep etmiş, ancak bu saat itibarıyla hiçbir geri dönüş alamamıştır.

Hayvanların tedavileri ise Dicle Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi hocaları ile Tarım Orman İl Müdürlüğü veterinerleri tarafından koordineli bir şekilde devam ettirilmektedir.

Devletimizin tüm kurumları, yangın gibi acil durumlarda en hızlı ve etkili müdahaleyi sağlamak için sürekli olarak hazırlıklı durumdadır. Yangının ilk anından itibaren gösterilen hızlı ve etkili müdahale, daha büyük kayıpların önüne geçilmesini sağlamıştır.

Yaşanan bu üzücü olay üzerinden siyasi rant devşirilmeye çalışılmasına ve kamuoyunu yanıltıcı bilgilerle yönlendirmeye çalışan sosyal medya provokasyonlarına fırsat verilmemelidir. Bu meselenin suiistimal edilmemesi gerekmektedir.

İl başkanımız, milletvekillerimiz ve tüm teşkilat mensuplarımız olayın yaşandığı ilk andan itibaren seferber olmuş, yangında yaralanan vatandaşlarımızı hastanede ziyaret edip, sağlık durumları ile yakından ilgilenmeye devam etmektedir.

I M G 6815

Milletimiz müsterih olsun. 

Devletimiz, tüm kurumları ve imkânlarıyla vatandaşlarımızın yanında. Mağduriyetlerin giderilmesi, hasarların tazmini ve zarar gören yerlerin yeniden ihyası için elinden gelenin fazlasını yapacaktır. Birlikte, her zorluğun üstesinden geleceğiz.

Vefat eden vatandaşlarımıza tekrardan Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.” Denildi. 
 

I M G 6821I M G 6823

Kaynak: Haber Merkezi