Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen proje kapsamında, Gömmetaş Mahallesi'nde 10 bin metreküplük iki depo ve terfi merkezi inşa ediliyor.

Proje kapsamında ayrıca, Gözeli Su Havzası'ndan 13 bin 29 metre cazibeli hat, 11 bin 182 metre terfi hattı ve depo tahliye hattı yapılacak.

İçme suyu iletimi için mevcut sondajdan, borularla yeni inşa edilecek 10 bin metre küp depoya terfi yapılacak.

İkinci terfi merkezinde ise içme suyu çelik boru ile Oğlaklı Mahallesi TOKİ alanına yapılacak 10 bin metreküp depoya iletimi sağlanacak.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, projenin tamamlanmasının ardından Oğlaklı Mahallesi ve çevresindeki yerleşim yerlerinde içme suyu ihtiyacının 2055'e kadar karşılanacağını söyledi.

Tutşi, çalışmaların aralıksız devam ettiğini belirterek, "İçme suyu ihtiyacını karşılamak için 10 kilometre çelik boru isale hattında çalışmalarımız devam ediyor. Bugün itibariyle 10 kilometrelik hattın 1500 metresi yapılmış durumda. Depo ve terfi binasının yapımında çalışmalar devam ediyor. Oğlaklı Mahallesi ve çevresindeki yerleşim yerlerinde içme suyu ihtiyacını 2055'e kadar karşılamayı planlıyoruz" dedi.

Kaynak: (Haber Merkezi)