AK Parti yetkilileri ve Diyarbakırlı iş insanları uçuşların 31 Mart seçimleri öncesi başlayabileceği tahmininde bulunuyor.

Diyarbakır ile Erbil arasındaki uçuşlar 2020 yılında durdurulmuştu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz duyurmuştu

Geçtiğimiz haftalarda Diyarbakır’a gelen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, yakın bir zamanda Erbil-Diyarbakır seferlerinin yeniden başlayacağını söylemişti.

Birçok vatandaş Diyarbakır- Erbil seferlerinin ne zaman başlayacağını sormaya devam ediyor.

AK Parti Diyarbakır İl Başkanı'na göre uçuşların 31 Mart'tan önce başlaması gerekiyor.

Rûdaw’a konuşan AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Raşit Ocak, “Erbil-Diyarbakır seferlerinin başlaması Erbilli vatandaşlarımıza çok iyi gelecek. Çünkü Erbilli vatandaşlar bu tarafla iyi iş yapıyor. Ama bu işi yaparken önce İstanbul'a gidiyorlar, oradan da Amed'e ya da bölgeye geliyorlar. Bu onları zorluyor. Dolayısıyla Erbil-Diyarbakır arası direkt uçuşlar onlar için büyük kazanç. Buranın vatandaşlarına da büyük fayda sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Diyarbakırlı iş insanları da hava trafiğinin bir an önce başlamasını bekliyor. Pek çok vatandaş ve özellikle de Diyarbakırlı iş insanları uçuşların yeniden başlamasını istiyor.

Diyarbakır-Erbil uçuşlarının yeniden başlaması sınırları bir nevi kaldıracak.

DTSO Başkanı Kaya uçuşların ne zaman başlayacağını açıkladı

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya konu ile ilgili şunları söyledi;

"Benim tahminime göre yaz uçuşları olarak planlanırsa seçimlerden önce başlayacak. Çünkü Erbil uçuşları sadece Diyarbakır için değil, bölgedeki tüm şehirler için önem taşıyor. Gaziantep’e kadar olan bölgeyi etkileyecek. Çünkü bu ticari açısından çok önemli bir adım."

Kürdistan Bölgesi’ndeki bağımsızlık referandumunun ardından Türkiye ile Kürdistan Bölgesi arasındaki ilişkiler zayıfladı ve bu durum Erbil-Diyarbakır arasındaki hava ulaşımını da olumsuz etkiledi.

Erbil-Diyarbakır uçuşları 2019 yılında başlamıştı ancak bu sadece bir yıl sürmüştü.

Kaynak: (Haber Merkezi)