Fidan, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlenen basın toplantısında, 33 yıllık geçmişi olan OSB'nin 4 etaptan oluştuğunu ve yaklaşık 20 bin kişiyi istihdam ettiğini söyledi.

"İki gün önce 5. etabın tapusu da bize geçti. Planlarımız onaylandı. En kısa zamanda 232 hektarlık arazinin tahsislerine başlayacağız." ifadelerini kullanan Fidan, kentin savunma sanayi gibi teknolojik yatırımlara ihtiyacının olduğunu, artık yer tahsisi konusunda seçici davrandıklarını belirtti.

Kentin geçmişte Türkiye'nin 3. büyük sanayi kenti konumunda olduğunu aktaran Fidan, kenti üretim, istihdam ve ihracatta hak ettiği seviyeye taşıma amacında olduklarını ve bunu yapmaya çalıştıklarını kaydetti.

Yeni arsa tahsisleriyle birlikte OSB'de çalışan sayısını yaklaşık 45 bine çıkarmak istediklerini anlatan Fidan, 2023'te kentten 231,5 milyon dolar ihracat yapıldığını anımsattı.

Diyarbakır’ın Hedefi 1 Milyar Dolar 1

Diyarbakır’ın ihracat hedefi 1 milyar dolar!

Fidan, şunları söyledi:

"Amacımız bu ihracat rakamlarını 1 milyar dolara yükseltmek. Bu da zor bir şey değil. Allah'ın izniyle bir gün bunu yapacağız. Yurt dışından yatırımcılar kente ilgi gösteriyor. Diyarbakır'a ilgi büyük. Diyarbakır artık eski Diyarbakır değil. Diyarbakır, huzurun, güvenin, istihdamın ve ihracatın merkezi oldu. Devletin buraya verdiği müthiş teşvikler var. Birçok ilden avantajlı durumdayız."

Fransız firma Diyarbakır’a yatırım yapacak!

Diyarbakır’ın Hedefi 1 Milyar Dolar 2

Yeni yatırımcılarla ilgili de konuşan Fidan, Fransa’nın Weben firmasının Diyarbakır’a yatırım yapacağını söyledi. Diyarbakır OSB’de gelen misafirlerin konaklama sorununu gidermek için 50-60 yataklı bir otel yapacaklarını belirten Fidan, ayrıca OSB’de iki yıllık yüksekokul kurulması için proje hazırladıklarının altını çizdi.

Diyarbakır-Erbil uçuşları büyük sağlayacak

Diyarbakır-Erbil uçak seferlerine ilişkin de Fidan, bu seferlerin iş dünyasına çok katkısının olacağını dile getirdi.

Fidan, "İnşallah sefer sayısı da artacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanına teşekkür ettik ve bu sayıların artmasını talep ettik." dedi.

Muhabir: (Murat Tanrıkulu)