Şehitler Kervanı Platformunca, PKK mensuplarının 9 Haziran 2015'te silahlı saldırısında yaşamını yitiren Baran için merkez Bağlar ilçesi Yeniköy Mezarlığı'nda düzenlenen anma programında Kur'an-ı Kerim okundu, dua edildi.

Aytaç Baran Mezarı Başında Anıldı 3

Programda konuşan din adamı Recai Güler, İhya Der Başkanı Aytaç Baran'ın bir ideali olduğunu belirtti.

Güler, "Şehitlik'te, Bağlar'da ve Diyarbakır'ın diğer sokak ve köşelerinde dinimizi insanlara anlatmak için ömrünü adamıştı ve bu uğurda hiçbir şeyden çekinmiyordu.

“Tehditler var, evimde oturayım' demedi”

Aytaç Baran Mezarı Başında Anıldı 4

Molla Güler, konuşmasını şu ifadeler ile sürdürdü:

"Suikaste uğramadan birkaç gün evvel kendisine böyle bir eylemin yapılabileceği hakkında bilgi verilmesine rağmen O evinde oturmadı, istirahate çekilmedi, 'tehditler var evimde oturayım' demedi, Allah'ın dinini yeryüzüne yayma mücadelesine devam etti"

Aytaç Baran Mezarı Başında Anıldı 5

İsrail'in Gazze'ye saldırılarına değinen Güler, Filistinlilerin gösterdiği mücadelenin önemine işaret etti.

Programa, HÜDA PAR Genel İdare Kurulu üyeleri Şeyhmus Tanrıkulu ve Osman Aktaş ile bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

9 Haziran 2015’te neler yaşandı?

Aytaç Baran Mezarı Başında Anıldı 6

Aytaç Baran Diyarbakır'da evinden çıkarken 9 Haziran 2015'te PKK'lı teröristlerin saldırısı sonucu hayatını kaybetmiş, saldırının ardından çıkan olaylarda 3 kişi ölmüş, 11 kişi yaralanmıştı.

Aytaç Baran Mezarı Başında Anıldı 8

Saldırıyı gerçekleştirdikleri belirlenen Diyadin G. ile Sezgin Demirok hakkında, "Tasarlayarak öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma, taşıma veya bulundurma" suçlarından 6 yıldan 13 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Aytaç Baran Mezarı Başında Anıldı 7

Sanıklardan Demirok, 24 Aralık 2015'te Sur'da güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada öldürülmüş, davanın ilk duruşmasında tutuklu tek sanık Diyadin G. ise tahliye edilmişti.

Aytaç Baran Mezarı Başında Anıldı 2Yeni İhya Der Başkanı Merhum Aytaç Baran

Kaynak: (Haber Merkezi)