Çalışma ve İş Kurumu (İŞ-KUR) Diyarbakır İl Müdürlüğünce, 17 İlçe Kaymakamlığı ile Toplum Yararına Program Yönetmeliğinin Geçici 6. maddesine istinaden toplam 1.000 katılımcı kontenjanı için Toplum Yararına Programı (TYP) açılacak.

9 ay süreli olan TYP programı 15 Mart 2024 tarihinde başlayıp 13 Aralık 2024 tarihinde sona erecek.

Başvurular başladı mı? Ne zamana kadar devam edecek?

TYP’lere başvurular 6 Mart Çarşamba günü başladı. Son başvuru tarihi ise 10 Mart 2024 Pazar günü.

Başvurular ne şekilde yapılacak?

Başvurular Kuruma gelmeden E-Devlet üzerinden, ALO 170 üzerinden ya da https://esube.iskur.gov.tr/ internet adresi üzerinden T.C. kimlik numarası ve şifre kullanılarak yapılabilecek.

Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

Diyarbakır Valiliği, nihai listelerin açıklanması için öngörülen tarihin, 13 Mart 2024 olduğunu açıkladı.

Başvuru şartları nelerdir? Kimler başvuruda bulunamaz?

Diyarbakır ve tüm ilçelerde açılan ve 06.03.2024-10.03.2024 tarihleri arasında başvurusu alınacak TYP’lere 18 yaş üstü vatandaşlar başvuru yapabilecek. Erkek başvuru sahipleri için 35 yaşını doldurma koşulu aranmayacak.

TYP yönetmeliğinin 8. Maddesine istinaden yapılacak SGK sorguları esnasında 4/a, 4/c sigortalılığı bulunan, emeklilik kaydı bulunan ve vergi mükellefiyeti bulunan kişiler katılımcı olarak seçilse dahi TYP’den yararlanamaz.

TYP’ye müracaat edenler başvuru süresi içerisinde başvurularını iptal edebilecektir. İptal işlemi kişinin internet üzerinden sisteme kendi şifresiyle girmesi ile mümkün olacak.

TYP Yönetmeliğinin 8/d maddesi gereği; açık öğretim öğrencileri hariç, öğrenciler TYP’lere katılımcı olarak seçilemez.

TYP’lere; Adres Kayıt Sisteminde (AKS) aynı hanede oturan kişilerden başvuru şartlarını taşıyan herkes başvuru yapabilecek, hali hazırda devam eden projelerde çalışan hanehalkı da dahil olmak üzere ancak bir kişi katılımcı olarak belirlenecektir.  Aynı haneden başvuru yapan kişilerin başvuru tarihine en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışması sonucu elde ettikleri gelirler toplamının asgari ücretin 1,5 katını aşması durumunda bu hanede oturanlardan hiçbiri TYP’ye katılamaz. (Hanehalkının belgelenebilen aylık net geliri 25.503,18 TL’yi aşıyorsa, brüt geliri 30.003,75 TL’yi aşıyorsa)

Editör: Kamuran Turgay