İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkanı olan ve 2019’da Ergani Belediye Başkanı seçildikten sonra yerine kayyum atanan Ahmet Kaya, 2009’da Belediye Başkanlığı yapan Fesih Yalçın ve 2014’te seçilen Ramazan Kartalmış, Ergani Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 8 Haziran’da gözaltına alınmıştı.

6 kişi tutuklandı

Emniyetteki ifadelerinin ardından mahkemeye çıkarılan Kaya, Yalçın ve Kartalmış ile birlikte 6 kişi çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. 

Ergani Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında 8 Haziran tarihinde evlerine düzenlenen baskınlarda gözaltına alınmışlardı.

“Yeni bir siyasi kumpas, yine siyasi darbe"

İnsan ve Özgürlük Partisi tarafından yapılan paylaşımda,

“Yeni bir siyasi kumpas, yine siyasi darbe. Eş genel başkanımız Sayın Ahmet KAYA toplam bir yıl belediye eş başkanlığı yaptığı ve defalarca yargılandığı tüm davalardan beraat aldığı halde yine aynı iddialarla açılan soruşturmada tutuklandı.

2009-2024 yıllarını kapsayan 3 belediye eş başkanının tutuklanmaları ile sonuçlanan soruşturma dosyası içeriği itibarı ile bir hukuk garabetidir. Hukukun kendi kararlarını tanımayıp siyasi operasyonların aparatı olarak kullanıldığı bir vasatta hiç kimse kendini güvende hissedemez. Hukuk ve mahkeme adı altında siyasi talimatlarla alınan kararları hiçbir şekilde tanımıyoruz.” denildi.

Muhabir: İrfan Gültekin