Merkez Kayapınar ilçesinde bulunan Şehit Polis Sabri Kün İlkokulu ve Anaokulu'ndaki kullanılmayan bodrum katı, okul idaresi tarafından 4 yıl önce dikiş ve giyim atölyesi olarak düzenlendi.

Diyarbakır’da Anneler Ve Çocukları Aynı Okulda Eğitim Görüyor 2

Okul idaresi tarafından 4 yıl önce kullanılmayan bodrum katı, dikiş atölyesine dönüştürüldü. Halk Eğitimi Merkezi'nden usta öğreticiler görevlendirilen atölyeye, okul yönetimi tarafından dikiş makinesi, kazanlı ütü masası, ayna, prova mankenleri ve kesim masası yerleştirildi.

Diyarbakır’da Anneler Ve Çocukları Aynı Okulda Eğitim Görüyor 1

Atölyede bugüne kadar 1000'den fazla kadın dikiş eğitimi aldı. Halihazırda 50 kadının eğitim gördüğü atölyede dikilen ürünlerle öğrencilerin giysi, okulun da masa örtüsü ve perde ihtiyaçları karşılanıyor.

Diyarbakır’da Anneler Ve Çocukları Aynı Okulda Eğitim Görüyor 4

Hazırladıkları ürünlerin satışı ile de aile ekonomisine katkı sağlayan kadınlar, dikiş sayesinde hem meslek sahibi oluyor hem de öz güvenlerini artırıyor.

Okul Müdürü Kaymaz: "Yukarıda öğrencilerimize, aşağıda velilerimize eğitim veriyoruz"

Diyarbakır’da Anneler Ve Çocukları Aynı Okulda Eğitim Görüyor 3

Okul Müdürü Timur Kaymaz, okullarında 2 bin 700 ilkokul ve anaokulu öğrencisinin eğitim gördüğünü söyledi. Velilerin talebi üzerine okulun bodrum katını dikiş atölyesine çevirdiklerini anlatan Kaymaz, böylece öğrencilerin ve velilerin aynı okulda eğitim aldıklarını belirtti.

Diyarbakır’da Anneler Ve Çocukları Aynı Okulda Eğitim Görüyor 5

Kaymaz, dikiş kursunun kadınlara giysi tasarlama ve dikme fırsatı sunduğunu kaydederek, "Kursiyerlerimiz 3 aylık kurslarda eğitim alarak burada dikiş öğreniyorlar. Aldıkları sertifikalarla da ileride meslek sahibi olacaklar. Bu meslekle de ailelerine katkı sunacaklar." dedi.

Kadınların okul için cübbe ve perde diktiğini, öğrencilerin giysilerinin tamiratını yaptıklarını, bu sayede bu hizmet için ücret ödemediklerini dile getiren Kaymaz, bunun okula da ciddi bir katkı sağladığını aktardı.

Diyarbakır’da Anneler Ve Çocukları Aynı Okulda Eğitim Görüyor 7

"Öğretmen masalarımızın örtülerini, sınıflardaki perdelerimizi buradaki imkanlarla sağladık. Çok güzel bir ortam oldu. Yukarda öğrencilerimize, aşağıda velilerimize eğitim veriyoruz. Onların da istihdama katkımız oluyor." diyen Kaymaz, velilerin, kadınların burada 2-3 saat kurs gördüğünü, üretime katılmanın mutluluğu ve huzuruyla evlerine döndüğünü kaydetti.

Usta Öğretici Akalın: "Hem kendi hem de okulun ihtiyaçlarını gidermiş oluyoruz"

Usta öğretici Fatma Bakış Akalın da kursta kişiye özel kalıp çıkarttıklarını, dikiş tekniklerini öğrettiklerini, evine dikiş makinesi alıp üretim yapan birçok kadının gelir elde etmeye başladığını anlattı.

Diyarbakır’da Anneler Ve Çocukları Aynı Okulda Eğitim Görüyor 6

"Okulun cübbelerini, masa örtülerini, perdelerini dikiyoruz. Kadınlar kendileri ile eşlerinin ve çocuklarının da giysi ihtiyacını gidermiş oluyor. Hem kendi hem de okulun ihtiyaçlarını gidermiş oluyoruz." diyen Akalın, atölyede gömlek, pantolon, pijama takımı, etek gibi ürünler de hazırladıklarını dile getirdi.

Kursiyer Bahar: "Üretiyoruz, çok mutluyuz"

Hem okulun velilerinden hem de kursiyerlerinden olan Ayşe Bahar, eğitim verildiğini öğrenince kursa kayıt yaptırdığını söyledi.

Diyarbakır’da Anneler Ve Çocukları Aynı Okulda Eğitim Görüyor 8

Bahar, "Şu an kendim üretiyorum. Evde makinelerim var. Hem dikiş hem de overlok makinesi aldım. Evde eşim, çocukları ve kendim için elbise dikiyorum. Evde daha önce sıkılıyordum kursa gelince daha sosyalleştik. Psikolojik olarak da daha iyiyiz. Üretiyoruz, çok mutluyuz." ifadelerini kullandı.

Kursiyer Çevik: "Öz güvenimiz arttı"

Kezban Çevik de çocuğunu okula bıraktıktan sonra atölyeye inip dikiş eğitimi aldığını, bu eğitim ve üretim sayesinde öz güvenlerinin arttığını belirtti.

Çevik, "Burada çok güzel bir ortam var. Kurs sayesinde dikiş öğrendik, kendimize güvenimiz arttı. Evde eşimize, çocuğumuza, kendimize kıyafet dikiyoruz. Aile ekonomimize de katkı sağlıyoruz. Çok mutluyuz." dedi.

Kaynak: AA