Diyarbakır Stadyumu’nda 25 Eylül 2022 tarihinde oynanan Amedspor-Bursaspor maçında bir grup Kürdistan bayraklarını açarak, “Bijî Kurdistan” (Yaşasın Kürdistan) sloganını atmıştı.

Diyarbakır’da “Bijî Kurdistan” Davasında Karar Çıktı 3

Görüntülerin basına yansımasının ardından gözaltına alınan ve adli kontrol şartı ile serbest bırakılan 7 kişi hakkında başlatılan soruşturma nihayete erdi.

Savcılık: "Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne ait bayrak"

Rudaw’ın haberine göre, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, “kovuşturmaya yer yok” diyerek soruşturmada takipsizlik kararı verdi. Savcılık maçta açılan bayrağın Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne ait olduğunu belirterek, suçun yasal unsurlarının oluşmadığına karar verdi.

Diyarbakır’da “Bijî Kurdistan” Davasında Karar Çıktı 1

‘Terör, cebir, şiddet yok’

Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’nın takipsizlik kararında şu ifadeler kullanıldı:

“Propaganda suçunu düzenleyen 3713 sayılı yasanın 7/2 maddesinde 30/04/2013 yürürlük tarihi 6459 sayılı yasa ile yapılan değişiklik sonrasında propaganda suçunun oluşabilmesi için ‘terör örgütünün’ cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde suçun işlenmesinin ön koşul haline getirildiği, ancak somut olayda bu unsurların yer almadığı, dolayısıyla atılı suçun yasal unsurlarının oluşmadığı incelenen hazırlık evrakı kapsamından anlaşılmakla; şüpheliler hakkında atılı suçtan ayrı ayrı kamu adına kovuşturma yapılmasına yer olmadığına…”

Diyarbakır’da “Bijî Kurdistan” Davasında Karar Çıktı 2

Kaynak: (Haber Merkezi)