Düzenlenen programa Tarım ve Orman Müdürlüğü İl Müdür Yardımcısı Mehmet Halit Gülçer, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürü Şahin Üstün, Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü personelleri, Hülya Tugay İlköğretim okulu öğretmenleri ve öğrencileri katıldı. 

2 N8 A87242 N8 A8741

Programın açılışında Tarım ve Orman Müdürlüğü İl Müdür Yardımcısı Mehmet Halit Gülçer tarafından günün önemine ilişkin konuşma yapıldı.

Açılış konuşmasında; 1956 yılında, sütün önemine dikkat çekmek amacıyla Uluslararası Sütçülük Federasyonu’nun (IDF) aldığı kararla yılda bir gün, 'Dünya Süt Günü' olarak kutlandığı, Ülkemizde ise Dünya Süt Günü, ilgili bakanlığın aldığı kararla 1991 yılından bu yana kutlandığı belirtilerek süt ve süt ürünlerine yönelik bilgilendirmeler yapıldı. 

2 N8 A87322 N8 A8778

Sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi için süt üretim ve tüketimini artırmak, her yaş grubundaki bireye süt içme alışkanlığını kazandırmak, süt ve süt ürünlerinin besin değeri konusunda kamuoyunu bilgilendirilmesi amacıyla düzenlenen bu tür programların topluma yarar sağladığı belirtilen protokol konuşmalarında, sütün başta çocuklar olmak üzere 7'den 70'e herkes için gerekli olduğu vurgulandı. Büyüme ve gelişmeyi sağlayan, beynin gelişmesine destek olan, göz, deri ve diş sağlığını koruyan, hücreleri onaran ve enerji veren, kemikleri sertleştiren ve bağışıklık sistemini güçlendiren vazgeçilmez besin kaynağının süt ve süt ürünleri olduğu belirtildi. 

2 N8 A87702 N8 A8753

1 Haziran Dünya Süt Günü nedeniyle düzenlenen programın açılış konuşmalarının ardından Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü personeli Veteriner Hekimi Düriye Yalçın Erkek tarafından “Sütün Beslenmedeki Önemi” adlı sunum yapıldı. Programın sonunda öğrenci ve katılımcılara Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciliği Birliğinin’ nin sponsor olduğu dondurma ikram edildi.  

2 N8 A87832 N8 A8781

Kaynak: İl Tarım Bülteni