Diyarbakır'da ekmek zammına ilişkin itiraz kabul edilmedi

Diyarbakır'da ekmek zammına ilişkin itiraz kabul edilmedi

Diyarbakır'da ekmeğe yapılan zam nedeniyle oluşturulan İtiraz Komisyonu toplantısında DTSO ve DESOB, ekmek zammının geri çekilmemesi yönünde oy kullandı.

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği kararıyla yapılan ve tepkiye neden olan ekmek zammı, İl Valiliğince oluşturulan komisyon tarafından ele alındı.

Diyarbakır Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, 14 Aralık'ta Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği (DESOB) Hizmet Binası'nda toplanan komisyonda un, akaryakıt, maya ve işletme giderlerindeki artış sebep gösterilerek 1 kilogram ekmeğin fiyatının 11 lira 25 kuruş, 200 gram somun ekmeğin ise 2 lira 25 kuruş olarak belirlenmesi talep edilmiş ve oy çokluğu ile kabul edilmişti.

Esnaf ve Sanatkarlarca Üretilen Mal ve Hizmetlerin Fiyat Tarifeleri Hakkında Yönetmeliğin 5’inci maddesine dayanılarak alınan zam kararına karşı, Vali Münir Karaloğlu’nun talimatıyla, aynı yönetmeliğin ’Tarifelere İtiraz’ başlıklı 7’nci Maddesi ve ’Komisyon’ başlıklı 6’ncı maddesi gereği itiraz komisyonu oluşturuldu.

Komisyon, bugün Vali Münir Karaloğlu tarafından görevlendirilen Vali Yardımcısı Ömer Coşkun’un başkanlığında, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) temsilcisi Şeyhmus Mete ve Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği temsilcisi M.Emin Güngör’ün katılımıyla toplandı.

Zamma itiraz kabul edilmedi

Gerçekleşen görüşme sonucu yapılan oylamada Vali Yardımcısı Ömer Coşkun’un itirazın kabulü ile tarifenin iptali yönündeki oyuna karşılık, DTSO ve DESOB temsilcilerinin itirazın reddine yönelik oyları sonucu; yapılan itiraz oy çokluğuyla reddedildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler