Diyarbakır’ın Sur ilçesinde dün haber takibi yapan Rûdaw Diyarbakır Temsilcisi Maşallah Dekak’ın yanına yaklaşan bir şahıs “Burası Türkiye Cumhuriyeti, burada Kürtçe konuşmazsınız” diyerek tehditler savurdu.

Diyarbakır’da provokasyon: “Burada Kürtçe konuşamazsın” Diyarbakır’da provokasyon: “Burada Kürtçe konuşamazsın”

Çevredekilerin araya girmesi ile hakaretlerine devam eden şahıs daha sonra fiziksel saldırı girişiminde bulundu. Olayın basına yansıması üzerine şüpheli şahıs gözaltına alındı.

Saldırıya siyaset ve basın camiasının yanı sıra hukukçular da tepki göstererek olayın araştırılmasını ve saldırganın cezalandırılmasını istedi. Öte yandan saldırganın kimliği ve bağlantıları ile ilgili konular merak edilmeye başlandı.

Gazeteci Dekak, olayın ardından saldırganla ilgili ayrıntıları Rûdaw bülteninde anlattı.

“Uyuşturucu Bağımlısı, Birileri Tarafından Yönlendirilmiş 1

Ailesi Dekak’ı arayarak özür dilemiş

Dün gece saat 12:00’de şüphelinin ailesinden birinin kendisini arayarak onun adına özür dilediğini aktaran Dekak, şu detayları aktardı:

“Ailesi Diyarbakırlı, beni arayan da çok net bir Kürdçe ile konuştu. Şüphelinin dedelerinin tek kelime Türkçe bilmediğini, aynı şekilde annesinin de hiç Türkçe bilmediğini söyledi. Hatta ailenin tüm fertlerinin ismi Kürdçe, şahsın aile içerisindeki ismi de Kürdçe ama kimlikte farklı isim taşıyor. Babasının zengin olduğunu, ancak iflas ettiğini, bu yüzden 2007’de Diyarbakır’dan başka şehre çalışmak için gitmek zorunda kaldığını, o zamanlar henüz çocuk olan şüphelinin de sokaklara düştüğünü ve uyuşturucu bağımlısı olduğunu söyledi. Ailesi 7 yıl boyunca bir çok defa şahsı tedavi ettirmek istemiş ancak başarılı olamamış.”

Aile: Başkaları tarafından yönlenlendirilmiş

Ailesinin çok önemli bir noktaya parmak bastığını anlatan Dekak, “Tek başına böyle bir saldırıya kalkışmamıştır. Başkaları tarafından yönlenlendirilmiştir ama biz de kim olduklarını bilmiyoruz” dediklerini söyledi.

Dekak, aileden bu durumu canlı yayında anlatmalarını istediğini ancak kendilerinin “Anlatırsak ailemiz hedef gösterilir. Hatta şüpheli uyuşturucu ağına saplandığı için yönlendirilen bu şahıs aksi yönde ifadeler de verebilir” diyerek çekincelerini dile getirdiklerini söyledi.

“Üniversitede Türk milliyetçisi bir öğretmeni ile yaşadığı inatlaşma nedeniyle okulu tamamlayamamış”

Ailenin “Onun adına tüm Kürtlerden özür diliyoruz” dediğini belirten Dekak, “Aile şüpheli hakkında üniversite eğitimi ile başka bir hikaye daha anlattı. Üniversite ve bölümün adını vermeyeceğim; iki yıllık bir bölüme kaydolmuş ancak Türk milliyetçi bir öğretmeni ile yaşadığı inatlaşma nedeniyle okulu tamamlayamamış. Öğretmen ona, ‘ben burada olduğum müddetçe diploma alamazsın’ demiş ve okulu bırakmak zorunda kalmış. Ailesi uyuşturucu batağına düşen şahsın bu şekilde yarın başkaları tarafından da kullanılabileceğine dikkat çekti. Ancak kesinlikle saldırıyı kendi başına yapmadığına eminler. Bunun arkasında karanlık eller olduğunu düşünüyorlar” diye konuştu.

Maşallah Dekak, saldırganın ailesi için de üzüldüğünü ve bu nedenle isimlerini açıklamak istemediğini söyledi.

Dekak ayrıca, "Önemli olan bundan sonra daha duyarlı olunması ve şahsın başkalarına karşı kullanılmasının önlenmesidir" dedi.

Kaynak: (Rudaw)