Recep Ayının son haftasının Dünya Kudüs Haftası olması münasebetiyle Peygamber Sevdalıları Vakfı, İTTİHADUL ULEMA, Selahaddin-i Eyyubi Enstitüsü ve Özgür Kudüs Platformu tarafından Diyarbakır başta olmak üzere birçok ilde etkinlikler gerçekleştirildi.

Etkinlik kapsamında Diyarbakır'da merkez Kayapınar ilçesi Dünya kavşağında bir araya gelen genç, yaşlı, kadın, erkek binlerce Diyarbakırlı, ellerinde Filistin ve Tevhid bayrakları ile dövizlerle tekbir ve sloganlara eşlik ederek basın açıklamasının yapılacağı 15 Temmuz Şehitler Parkı alanına doğru yürüyüşe geçti.

15 Temmuz Şehitler Parkı alanında yapılan basın açıklamasını Peygamber Sevdalıları Sözcüsü Menaf Adıyaman okudu.

"Yürekleri bu mahrum ve mazlumlar için atan halkların iman ile buluşması uzak değildir"

Konuşmasına Peygamber Efendimize salat ve selam ile başlayan Adıyaman, Kur'an-ı Kerim'den "Bir gece, kendisine bazı ayetlerimizi gösterelim diye kulunu (Muhammed'i) Mescid-i Harâm'dan çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ'ya götüren Allah, noksan sıfatlardan münezzehtir. O, her şeyi hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir. (İbadet ve ziyaret amacıyla) Yolculuk, ancak şu üç mescide yapılır: Mescid-i Haram, Mescid-i Nebevî ve Mescid-i Aksâ." ayetleriyle devam ettirerek şöyle devam etti:

"Ayet ve hadislerden de anlaşıldığı gibi, Mescid-i Aksa ve Kudüs, kutsiyetini bizzat Allah celle celaluhu ve Efendimiz sallallahu aleyhivesellem'den almaktadır. Kudüs Davası, en başta bir inanç meselesidir ve ona bigâne kalmak, kesinlikle iman ve itikadın zafiyetinin göstergesidir. Öte yandan Kudüs, bir insanlık meselesidir, zira yüz yıldan uzun bir süredir var olan ve özellikle de Aksa Tufanı sonrasında vahşice işlenen katliamlar karşısında sessiz ve ilgisiz kalmak, ancak ve ancak insanlıktan nasibi olmayan insan görünümlü yaratıkların işi olabilir." dedi.

"Ümmet, Mescid-i Aksa'yı özgürlüğüne kavuşturacak"

Ümmetin izzet ve özgürlük, uyanış ve diriliş davası olan Kudüs davasının her geçen gün ümmet evlatlarının yüreğinde büyük bir sevdaya dönüştüğünü ve dünyanın dört bir tarafında yaşayan milyonlarca Müslümanın kalbi Kudüs aşkıyla çarpmakta olduğunu kaydeden Adıyaman, "Kudüs Davası, ümmeti birleştiriyor, kendine getiriyor. Kudüs davası, ümmetin onur ve özgürlük davası olmayı sürdürüyor. Ümmetin evlatları Kudüs'ü ve ilk kıblemiz Mescid-i Aksa'yı özgürlüğüne kavuşturacakları günün özlemiyle kavruluyor. Kudüs davası bilinciyle donanan ümmet, er ya da geç hep birlikte Kudüs'e yürüyecek ve Müslümanların ilk kıblesi, çevresi Allah celle celâluhu tarafından mübarek kılınmış Mescid-i Aksa'yı özgürlüğüne kavuşturacaktır biiznillah." şeklinde konuştu.

"Sesimiz Kudüs, nefesimiz Kudüs olacak"

Bu haftada İsrâ ve Mirac Gecesi bulunduğuna dikkat çeken Adıyaman, "Bilindiği gibi bu gecede Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem, Yüce Allah'ın emriyle önce Kudüs'teki, Mescid-i Aksa'ya gitmiş, sonra da göklere yükselmiştir. Yine Hicri 583 yılının Miraç gününde Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi komutasındaki İslam Ordusu, Hıttin muharebesinde Haçlılara galip gelerek ilk kıblemiz Mescid-i Aksâ'yı özgürlüğüne kavuşturmuştur." ifadelerini kullandı.


 

Kaynak: İLKHA