Sağlık İşleri Daire Başkanlığı, halk sağlığını korumak için oluşturduğu gıda denetim ekipleri aracılığıyla Yenişehir, Bağlar, Sur ve Kayapınar ilçelerinde gıda satışı ve depolama işi yapan 4 bin 828 işyerini denetledi. Ekipler denetimler kapsamında 14 bin 979 kişiye iş başı hijyen eğitimi verdi.

Gıda güvenliği ve hijyen

Sağlık İşleri Daire Başkanlığı, gıda satışı ve depolama işi yapan 4 bin 828 işyerini denetledi. Ekipler denetimler kapsamında 14 bin 979 kişiye iş başı hijyen eğitimi verdi.

Yapılan denetimlerde son kullanma tarihi geçmiş gıda ürünleri başta olmak üzere toplam bin 300 kilogram gıda malzemesine el konuldu ve imha edildi.

Beyaz Bayrak uygulaması yaygınlaştırıldı

Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Gıda Kontrol Ekipleri, il genelinde yaptığı çalışmalar sonucunda işyerlerine önce bilgilendirme daha sonrada ‘Beyaz Bayrak’ uygulaması için denetimler gerçekleştirdi.

Beyaz Bayrak uygulaması, tüketicileri de içine alan işyerlerinde kalite ve gıda güvenliğini sağlayan bir sistemdir. 100’ü aşkın hijyenik, fiziki ve teknik kriter esas alınarak puanlandırmaya dayalı bir denetimle belirlenmektedir.

Ekiplerce 2023’te 175 işyerine beyaz bayrak bilgilendirmesi yapıldı.

Vektörel mücadele

Büyükşehir Belediyesi, halk sağlığını korumak ve bulaşıcı hastalıkların önüne geçmek amacıyla 2023’te kent merkezi ve tüm ilçelerde ilaçlama çalışmalarını aralıksız sürdürdü.

Sağlık İşleri Daire Başkanlığı, halk sağlığını tehdit eden sivrisinek, karasinek, tatarcık vs. haşereler ile 17 ilçede 325 personel ve 80 araçla, Sağlık Bakanlığı onaylı biyosidal ilaçlarla vektörel mücadele verdi.

Ekipler, her türlü vektörle bulaşan hastalıklarla mücadele için Dünya Sağlık Örgütü onaylı ilaçların kullanıldığı çalışmalarda, sağlığı tehdit eden her türlü haşerenin bulunabileceği yerleri ilaçladı.

Büyükşehir Belediyesi 12 ay boyunca vektörel mücadeleye aralıksız devam etti.

Hayvan barınağı

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü kapsamında Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezinde etkinlikler düzenlendi.

Ekiplerce 2023’te kentin her noktasındaki can dostlar için yaklaşık 10 ton kedi ve köpek maması bırakıldı.

2023 yılında 6 bin 358 hayvanın tedavisi ve bakımı yapıldı. 245 can dostumuz sahiplendirildi. 1596 kedi, 560 köpek olmak üzere toplamda 2 bin 156 can dostumuz kısırlaştırıldı.

Ruhsatlandırma ve denetimler

Ekipler, hem üreticileri hem çalışanları hem de vatandaşları korumak için yıl boyunca denetimlerine devam etti. Bu kapsamda 2023 yılında 259 akaryakıt ve 238 LPG istasyonu, 525 iş yeri ile belediyeye ait 2 bin 572 bağımsız birimde denetimler gerçekleştirdi. Ayrıca gerekli şartları taşıyan 13 akaryakıt istasyonu ve 115 işletmeye işyeri açma ve çalışma ruhsatı verildi.

Kaynak: (Haber Merkezi)