Diyarbakır ve ilçelerinde yıllardır halkın en çok şikayetçi olduğu konulardan birisi kaldırım işgalleri. Esnaf, seyyar satıcılar, kahvehaneler derken son yıllarda kaldırımlara otomobillerin park yeri için de kullanılmaya başlandı. Kent merkezi ve ilçelerinde yapılan denetim ve kesilen cezalara rağmen kaldırım işgallerinin önü alınamıyor. Diyarbakır’da kaldırımlar yayalardan ziyade otomobil, bisiklet, motosiklet, esnaf, seyyar satıcı ve kıraathaneler tarafından kullanılıyor.

Sur ilçesinde zabıtalar denetim gerçekleştirdi

Kaldırım Işgalleri Önlenemiyor 2

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Sur ilçesi Gazi Caddesi ve Melik Ahmet Caddesi’nde seyyar satıcıların ve iş yeri sahiplerinin kaldırımları işgal etmesine yönelik denetim gerçekleştirdi.

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ve Sur Belediyesi ekiplerinin ortaklaşa gerçekleştirdiği denetimlerde seyyar satıcıların ve bazı esnafların ticari ürünleri yaya alanında sergileyerek kamu alanı olan kaldırımları işgal ettikleri tespit edildi.

Kaldırım Işgalleri Önlenemiyor 3

Zabıta ekipleri, söz konusu işgallerin belediye mevzuatına aykırı olduğunu belirterek, esnafların kaldırımları boşaltmalarını istedi. Ekipler, uyarıları dikkate almayan seyyar satıcı ve iş yeri sahipleri hakkında cezai işlem uygulanacağı uyarısında bulundu.

Büyükşehir Belediyesi, daha düzenli ve yaşanılabilir bir kent için denetimlere devam edecek.

Kaldırım Işgalleri Önlenemiyor 4

Kaynak: (Haber Merkezi)