Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı, Sur, Bağlar, Kayapınar ve Yenişehir ilçelerinin refüj ve kavşaklarını süslemek için 4 farklı tür ve renkte yazlık mevsimlik çiçek üretimini kendi imkanlarıyla sürdürüyor.

Yaz mevsiminin başlamasıyla birlikte Yenişehir ilçe sınırları içinde yer alan Fidanlık Şefliğinde üretilen 450 bin mevsimlik çiçeği, kentin çeşitli noktalarında toprakla buluşturan Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı, 150 bin adet farklı renklerde zinnia, kadife ve Çin karanfili üretimine devam ediyor.

Diyarbakır’da 450 Bin Çiçek Toprakla Buluştu Kavşak Ve Refüjler Rengarenk Olacak1

Ekipler, üretim sürecinde ilk olarak torf ve perlit karışımlı tavalara çiçek tohumlarını serpiyor. İlaçlama işleminden sonra, tohumlar 3 yapraklı aşamaya geldiğinde bitkiler şaşırtma tünellerine alınıyor. 15 gün süren şaşırtmanın ardından çiçeklere yaprak gübresi ve düzenleyici ilaçlar uygulanıyor. Bu aşamalar tamamlandıktan sonra yazlık mevsimlik çiçekler kentin refüj ve kavşaklarında toprakla buluşuyor.

Diyarbakır’da 450 Bin Çiçek Toprakla Buluştu Kavşak Ve Refüjler Rengarenk Olacak4

150 bin mevsimlik çiçek kavşak ve refüjleri süsleyecek

Fidanlık Şefliğinde ekipler, 15 bin kırmızı ve 15 bin beyaz olmak üzere 30 bin zinnia, 10 bin Çin kadifesi, 60 bin sarı ve 50 bin turuncu renkte olmak üzere toplam 110 bin kadife çiçeğinin üretimini tamamladıktan sonra kentin refüj ve kavşaklarında değerlendirecek.

Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı, Fidanlık Şefliğinde yazlık mevsimlik çiçek dışında farklı türlerde ağaç ve çalı üretimine de devam ediyor.

Diyarbakır’da 450 Bin Çiçek Toprakla Buluştu Kavşak Ve Refüjler Rengarenk Olacak2

Diyarbakır’da 450 Bin Çiçek Toprakla Buluştu Kavşak Ve Refüjler Rengarenk Olacak3

Diyarbakır’da 450 Bin Çiçek Toprakla Buluştu Kavşak Ve Refüjler Rengarenk Olacak5

Kaynak: DBB Bülten