İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı, 2023 yılında Diyarbakır’ın tarihi ve kültürel yapılarının ayağa kaldırılmasından yapısal ömrünü tamamlamış alanların şehre kazandırılmasına kadar birçok imar faaliyeti yürüttü.

Surlarda restorasyon çalışmaları devam ediyor

Diyarbakır'ın en önemli tarihi miraslarından biri olan surlarda restorasyon çalışmaları sürüyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan surların restorasyon çalışmaları, Kültür ve Turizm Bakanlığının oluşturduğu bilim komisyonu ve uzmanlardan oluşan danışma kurulunca titizlikle yürütülüyor.

2023 yılında, 5. Etap restorasyon çalışmaları kapsamında 11 burç ve onları birbirine bağlayan 950 metre uzunluğundaki Sur duvarları restore edildi. Acil müdahale ile can ve mal güvenliği açısından tehlike arz eden kısımları onarılan Urfa Kapı Burçları ve yakın zamanda restorasyonu yapılan Yedi Kardeş ve Nur Burcu'na erişimi sağlayacak 39 ve 40 numaralı burçların ve ara sur duvarlarının esaslı restorasyonu tamamlandı.

2024 yılında ise 7. Etap restorasyon çalışmaları başladı. 5. Etap çalışmalarının devamı ve tamamlayıcısı olacak şekilde yaklaşık 600 metre uzunluktaki toplam 12 burç ve ara sur duvarlarını kapsayan bu çalışmalar kapsamında, 52 nolu burç olarak adlandırılan Keçi Burcu'nun da kapsamlı restorasyonu gerçekleştirilecek.

Diyarbakır'ın tarihi ve kültürel yapıları ayağa kaldırılıyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, tarihi ve kültürel yapıların ayağa kaldırılması için de önemli çalışmalar yürütüyor.

2023 yılında, Sur ilçesinde bulunan ve uzun yıllar bakımsız kalan Cemil Paşa Konağı müştemilatında restorasyon çalışması yapıldı. Tarihi yapıdaki restorasyonun aslına uygun yapılabilmesi için özverili bir şekilde çalışan ekipler, çimento ile yapılan müdahaleleri temizleyerek aslına uygun harç ve malzemeler ile binayı sağlamlaştırdı.

Restorasyon çalışmaları sırasında binanın özgün döşemesine ait olduğu düşünülen taşlar eksik kısımlarda aslına uygun şekilde yeniden kullanıldı, avlu döşemesi, pencereler aslına uygun onarıldı. Tüm kiriş ve ahşap tavanlar, aslına uygun biçim ve boyutta yalıtımı yapılıp yenilendi.

Diyarbakır Vakıf Evi'nin restorasyon çalışmaları da devam ediyor. Sur ilçesinde bulunan ve mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait olan Diyarbakır Vakıf Evi, yapılan protokol çerçevesinde İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı tarafından restore ediliyor.

Kentsel dönüşüm çalışmalarıyla riskli yapılar yıkılıyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kentsel dönüşüm çalışmalarıyla da şehrin çehresini değiştiriyor.

2023 yılında, Yenişehir İlçesi, Dicle ve Feritköşk Mahalleleri'nde 44.22 hektarlık alanda başlatılan kentsel dönüşüm projesinin 1. Etabı tamamlandı. 814 hak sahibine ait 562 bağımsız birimden oluşan ve 298 yapı bulunan 1. etapta toplam da 366 sözleşme imzalandı, 70 yapının yıkımı gerçekleştirildi.

Kaynartepe Mahallesi'nde de kentsel dönüşüm çalışmaları sürüyor. 26 Eylül 2020'de Resmi Gazete'de yayımlanan kararname ile riskli alan ilan edilen bölgede, 375 bina ve 1365 hak sahibi tespit edildi. Kentsel dönüşüm çalışmasının ilk etabı 54 dönümlük bir alanda yürütülüyor. 1. etapta toplamda 204 sözleşme imzalanarak 37 yapının yıkımı tamamlandı.

Metruk yapıların yıkımı devam ediyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların can ve mal güvenliğini tehdit eden, çevre kirliliğine yol açan, kent estetiğine uygun olmayan metruk yapıları yıkmaya devam ediyor.

2023 yılında, Bağlar ilçesinde 90 metruk yapının yıkımı gerçekleştirildi. Kaynartepe Mahallesi'nde aralarında 8 katlı Akyol Apartmanında olduğu 90 metruk yapıda yıkım çalışmaları tamamlandı. Yapılardan çıkan molozlar, Büyükşehir Belediyesi Hafriyat Depolama Sahası'na taşınarak bertaraf ediliyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, tarihi ve kültürel mirasın korunması ve geliştirilmesi, kentsel dönüşüm çalışmaları ve metruk yapıların yıkımı ile şehrin geleceğine yön vermeye devam ediyor.

Kaynak: (Haber Merkezi)