Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda düzenlenen mitingde konuştu. Erdoğan “Kürt kardeşlerimin toparlanıp iradeleri üzerindeki ipotekleri parçalayıp atmalarını bekliyoruz. Siyaset millete hizmet etmek için yapılır. Biz zihni özgür, vicdanı özgür, ahlaklı kamil herkesle oturur konuşuruz. Emperyalistlere kuklalık etmeyen herkesle konuşuruz. Teröre mesafe koyan herkesle oturur konuşuruz. Milletimizin birliğine, vatanımızın bütünlüğüne saygı duyan herkesle oturur konuşuruz. Ülkenin kazanımları ile gururlanacak, sevinçlerine ile övünecek herkesle oturup konuşuruz.” İfadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Diyarbakır’da Konuştu

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar

“Arzu ettiğimiz oy oranlarına ulaşamadık”

Geçen mayıs ayı seçimlerinde Diyarbakır'da hem milletvekilliğinde hem cumhurbaşkanlığında arzu ettiğimiz oy oranlarına ulaşamadık ancak seçim sonucunun sizin de içinize sinmediğine inanıyorum. İşte bu alan onu söylüyor. Diyarbakır'da bu kardeşinize yüzde 28.5, CHP adayına yüzde 71.5 oy çıkmışsa durup üzerinde düşünmemiz lazım.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Diyarbakır’da Konuştu 1

DEM, Kürt kardeşlerimizin iradesini işporta pazarına çıkardı

Tek sermayesi sizlerin oyları olan DEM, Kürt kardeşlerimizin iradesini işporta pazarına çıkarmıştır. Sadece birilerinin ihtirasları uğruna yapılan kirli pazarlıklar var. Reformları beğenmeyip ortalığı ayağa kaldıranlar CHP'li yöneticilerin faşizm kokan açıklamaları karşısında süt dökmüş kedi misali seslerini çıkarmıyorlar. Kendi seçmenlerinin çiğnenen haysiyetini savunacak iki cümle dahi kuramıyorlar. Kürt kardeşlerim böyle bir aşağılanmayı, hakareti bu şekilde yok sayılmayı asla hak etmiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Diyarbakır’da Konuştu 3

“Onlar her evden bir cenaze çıkartarak kan siyaseti yaparken…”

Türkiye geçmişte istismarın, riyakarlığın sembolü zübük siyasetinin acılarını çok çekti. Demokratik siyaset palavraları ile oylarınıza ipotek koydular. Şimdi tek parti faşisti CHP'den bir farkları olmadığını gösterdiler. Diyarbakır huzuru da özgürlüğü de yatırımı da hizmeti de refahı da AK Parti döneminde görmedi mi? Onlar sizin iradenizle seçtiğiniz belediye başkanlarını teröristlere mahzenlerde tokatlatırken biz Diyarbakır'ı bölgesinin yıldızı haline getirmek için uğraşmadık mı? Onlar her evden bir cenaze çıkartarak kan siyaseti yaparken biz evlatlarımızı yaşatmak, eğitimi ile sağlığı ile hayata bağlamak için çırpınmadık mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan Diyarbakır’da Konuştu 2

Bu söylediklerimiz doğruysa gelin yeni dönemin kapılarını birlikte aralayalım. Türkiye Yüzyılı'nı birlikte inşa edelim. AK Parti ile ötekilerin farkı o kadar açık ki, izaha gerek bile duymuyoruz. Bakmasını bilen göz, işitmesini bilen kulak, sevmesini bilen kalp yeterli.

“Emperyalistlere kuklalık etmeyen herkesle konuşuruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Diyarbakır’da Konuştu 4

Kürt kardeşlerimin toparlanıp iradeleri üzerindeki ipotekleri parçalayıp atmalarını bekliyoruz. Siyaset millete hizmet etmek için yapılır. Biz zihni özgür, vicdanı özgür, ahlaklı kamil herkesle oturur konuşuruz. Emperyalistlere kuklalık etmeyen herkesle konuşuruz. Teröre mesafe koyan herkesle oturur konuşuruz. Milletimizin birliğine, vatanımızın bütünlüğüne saygı duyan herkesle oturur konuşuruz. Ülkenin kazanımları ile gururlanacak, sevinçlerine ile övünecek herkesle oturup konuşuruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Diyarbakır’da Konuştu 6

“Bir şey yapılacaksa, şimdi hemen yapılmalıdır”

85 milyonun huzuru için bir şey yapılacaksa, şimdi hemen yapılmalıdır. Türkiye'ye 40 yıl boyunca terörle bedel ödetildi, bir 40 yıl daha buna tahammülümüz yok. Artık ülkemizi bu yükten tüm boyutlarıyla kurtarma vaktidir. Kirli çıkar ilişkilerinin içinde olmayan herkesle oturur konuşuruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Diyarbakır’da Konuştu 5

“İpleri başkalarının ellerinde olmayan herkesle oturur konuşuruz”

Yaşadığımız ortak acıların ardından bu tehdidi bertaraf ettik. Artık ülkemizi bu yükten güvenlik değil, tüm boyutları ile kurtarma vaktidir. Bunun için ipleri başkalarının ellerinde olmayan herkesle oturur konuşuruz ancak kapımız siyasetçilik oynayanlara kapalıdır. Milletvekili, belediye başkan adayı, meclis üyesi listesini terör örgütünün belirlediği parti, parti olamaz. Bunları belirleyecek olan, partiyi var eden tabanıdır, seçmenidir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Diyarbakır’da Konuştu 8

“CHP'yi, Kürt kardeşlerimize umut diye pazarlıyorlar. CHP'yi allayıp pullayıp size dayatıyorlar”

 

Son 21 yılda attığımız her demokratik adımı engellemek için karşımıza dikilen CHP'yi, Kürt kardeşlerimize umut diye pazarlıyorlar. CHP'yi allayıp pullayıp size dayatıyorlar. İstanbul'da ne kadar marjinal ideoloji mensubu varsa getirip Kürt kardeşlerimin başına patron yapanlarla artık gidilecek bir yol kalmadığına inanıyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Diyarbakır’da Konuştu 7

“Kürt kardeşlerimizin iradeleri üzerindeki ipotekleri parçalayıp atmasını bekliyoruz”

 

“Sınırlarımızın ötesini de adım adım kontrol altına alıyoruz. Fakat bu durum, karşımızda isteyen herkesin ülkemize ve milletimize karşı kullanabileceği bir maşa olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Çevremizdeki ülkelerin çoğu kan ve ateş çemberinde kıvranırken; bizim güvenliğimizi, huzurumuzu, esenliğimizi, istikrarımızı, refahımızı bozmaya yeltenenlere asla eyvallah etmedik, etmeyeceğiz. Kürt kardeşlerimizin toparlanıp, iradeleri üzerindeki ipotekleri parçalayıp atmasını bekliyoruz”

Kaynak: (Haber Merkezi)