Kültür ve Turizm Bakanlığı, Diyarbakır Valiliği, Eğil Kaymakamlığı ve Eğil Belediyesi’nin ortaklaşa yürüttüğü Eğil ve Dicle Nehri Çevre Düzenleme Projesi'nin lansmanı Eğil Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu'nda gerçekleşti.

Diyarbakır’da Sahil Yolu Ve Dicle Nehri Çevre Düzenleme Projesi 2

Eğil’in turizm potansiyelini ve kültürel varlıklarını 3 farklı rotada ziyaretçilere tanıtılması hedeflenen projeyle bölgenin doğal güzelliklerinin ziyaretçilere tanıtılması amaçlanıyor. Farklı manzara seyir terasları, sosyal alanları ve kıyı gezi güzergahları, gibi birçok güzelliği ön plana çıkaracak şekilde düzenlenen proje ile ilçenin turizme kazandırılması hedefleniyor.

Lansman töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı, Eğil’in Diyarbakır’ın en önemli kültür ve turizm merkezlerinden biri olduğunu söyledi.

Diyarbakır’da Sahil Yolu Ve Dicle Nehri Çevre Düzenleme Projesi 3

“Kentteki bazı STK’ler yurt dışına şikayet etti”

Kentteki bazı STK’lerin yapılan çalışmaları baltalamak için kendilerini yurt dışına şikayet ettiğini ifade eden Yazgı, “Bizim için Antalya neyse Diyarbakır odur. Bizim için Muğla neyse Diyarbakır odur. Bizim için memleketimizin her karışı, her noktası aynı derecede öneme sahip. Hiçbir zaman geçmişte yaşanan olumsuzlukların gölgesinde bırakmadık. Diyarbakır surlarımızı en iyi şekilde ihya ediyoruz. Bu süreç yurt dışında da gerçekten övgüyle bahsediliyor. Tabii bazı STK’ler yaptığımız çalışmaları baltalamak için bizi yurt dışına şikayet ediyorlar. Ama herkes doğrunun ne olduğunu biliyor. Biz devlet olarak belediyelerimizle birlikte doğru iş yapmak için yola çıktık. Biz hiçbir zaman yanlış şeye imza atmadık” ifadelerine yer verdi.

Diyarbakır’da Sahil Yolu Ve Dicle Nehri Çevre Düzenleme Projesi 4

“Turizmde patlamalar bekliyoruz”

 

Yazgı, son olarak şunları söyledi:

“Eğil’de yaptığımız çalışmalar neticesinde turizmde çok güzel patlamalar bekliyoruz. Turizmin burada gelişmesi demek kadınlarımızın, buradaki insanımızın ürettiğini satabilmeleri demek. Burada yapacağımız faaliyetler kazı çalışmalarından restorasyonlara yöre halkımızın çalışması demektir. İşsizliğin en büyük çözümlerinden birisi turizmdir. Bizim amacımız Eğil’e güzel şeyler yapmak. Çünkü Eğil en güzelini hak ediyor.”

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Su ise tanıtımı yapılan proje ile kentin turizmine de çok önemli katkı sağlanacağını belirtti.

Diyarbakır’da Sahil Yolu Ve Dicle Nehri Çevre Düzenleme Projesi 1

Su, “Bugün Eğil ilçemizde çok önemli bir projenin tanıtımını gerçekleştiriyoruz. Diyarbakır’a sahabeler şehri de diyoruz. UNESCO Dünya Kültür Mirası'na girmiş iki eserimiz var; Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçelerimiz. Bunun gibi tarihi eserlerimizin tanıtımı ve değerlendirilmesi çok önemlidir. Bugün tanıtımını yaptığımız Eğil ve Dicle Nehri Çevre Düzenleme Projesi Lansmanı'nda, inşallah Eğil’imizin dolayısıyla Diyarbakır’ımızın turizmine de çok önemli katkı sağlayacak bir projeyi hayata geçiriyoruz” dedi.

Tören sonunda Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı, Vali Ali İhsan Su, Eğil Kaymakamı Volkan Hülür, Proje Mimarı Doç. Dr. Gülçin Kahraman ve beraberindeki heyet Eğil Barajı kenarında incelemelerde bulundu.

Kaynak: (İHA)