Birçok hastalığa şifa kaynağı olarak bilinen ilkbahar meyvelerinden uçkun, Diyarbakır'da seyyar satıcıların tezgâhlarındaki yerini aldı.

Özellikle Muş, Bingöl, Bitlis ve Van dağlarının yüksek kesimlerinde yetişen uçkun, bölge insanı tarafından büyük rağbet görüyor.

Diyarbakır’da Tezgahlardaki Yerini Aldı

Uçkun, köylülerin geçim kaynağı olmakla beraber şehirde de ekmek kapısı oluyor. 

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde kış aylarının ardından bahar mevsiminin ilk meyvesi olarak bilinen, genellikle dağların ve yaylaların yüksek kesimlerinde yetişen uçkun, "Yayla Muzu" Kürtçe dilinde ise "Ribes" olarak biliniyor.

Diyarbakır’da Tezgahlardaki Yerini Aldı 1

Şeker hastalığından mide, kanser ve bağırsak hastalığına kadar birçok derde deva olan uçkunu satıcılar, kilosunu 150-160 TL arasında değişen fiyatlarla satıyor.

Diyarbakır’da Tezgahlardaki Yerini Aldı 2

Seyyar yayla muzu satıcısı, "Yayla muzu; Muş, Bingöl, Bitlis, Van, Lice, Kulp gibi bölgelerde dağlık alanlarda çıkan bir meyvedir. Senede bir kere nisan ayında çıkıyor. Yayla muzunun yaprağı çıktığı gibi ürün veriyor ve toplanması da 20 gün sürüyor. Çünkü 20'nci günden sonra zamanı geçiyor, geçtiği için de yenilmiyor. Dağlarda toplandığı için çok zahmetlidir. Toplayan kişi dağda sırtında taşıyor, il ve ilçelerde satıyor. Geçen yıl kilosu 70-80 TL civarındaydı ama bu yıl kilosu 150-160 TL'ye kadar çıktı. Her türlü hastalığa faydası var. Şeker ve kanser hastalıkları gibi her derde devadır" ifadelerini kullandı.

Diyarbakır’da Tezgahlardaki Yerini Aldı 3

Diyarbakır’da Tezgahlardaki Yerini Aldı 4

Diyarbakır’da Tezgahlardaki Yerini Aldı 5

Kaynak: (İLKHA)