Küçükbaş hayvancılığın ağırlıklı yapıldığı Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde, Türkiye’nin et ve süt ürünlerinin ihtiyacının önemli bir bölümünü Diyarbakır karşılıyor. Pazar konumunda bulunan Diyarbakır’da, bölgenin en büyük kokoreç üretim tesisi de bulunuyor.

Diyarbakır’da Üretiliyor Avrupa’ya Ihraç Ediliyor 5

Sur ilçesinde Çarıklı beldesinde bulunan kokoreç tesisi, günde yaklaşık 15 ton üretim sağlıyor. Üretilen kokoreçler önce pişirilip derin donduruculara atılıyor. Günü geldiğinde derin dondurucudan çıkarılan kokoreçler, Avrupa ve Türkiye’nin birçok iline gönderiliyor.

Diyarbakır’da Üretiliyor Avrupa’ya Ihraç Ediliyor 7

700 kişiye istihdam sağlıyor, Avrupa'ya kokoreç ve ameliyat ipi ihraç ediyor

700 kişinin bölgedeki kokoreç sektöründe istihdam edildiğini söyleyen kokoreç üreticisi Lokman Kalçık, yaklaşık 20 yıldır sektörde çalıştığını ifade etti.

Diyarbakır’da Üretiliyor Avrupa’ya Ihraç Ediliyor 6

Kokorecin yanı sıra sosis ve salam ile ameliyat ipinin da ihracatını yaptıklarını ifade eden Kalçık, “Şu an Türkiye geneline kokoreç yapıp dağıtıyoruz. Avrupa’ya sosis ve salam kılıfının yanı sıra ameliyat ipliği de gönderiyoruz. Diyarbakır’da üretilen kokoreç Türkiye’nin günlük yüzde 30’unu karşılayacak şekilde denk geliyor. Ürettiğimiz kokoreci İstanbul, Antalya, Ankara, Karadeniz illerine yani Türkiye’nin hemen hemen tüm illerine gönderiyoruz. Diyarbakır’da kokoreç üretmemizin bir sebebi de, boşluk vardı ve biz bu boşluğu değerlendirdik. Diyarbakır’da ciddi bir kokoreç üretimi yapılmaktadır. Yaklaşık 700 insan bölgemizde kokoreç sektöründe istihdam ediliyor” şeklinde konuştu.

Diyarbakır’da Üretiliyor Avrupa’ya Ihraç Ediliyor 9

Türkiye'nin günlük ihtiyacının yüzde 30'unu karşılıyor

Kalçık, “Kokorecimiz sadece Türkiye değil, Avrupa ülkelerine de gönderiliyor. Bu ülkeler Almanya, Avusturya, Makedonya, İspanya başta olmak üzere tüm Avrupa ülkelerine gönderim sağlıyoruz. Toplam Diyarbakır’ın günlük kokoreç hacmi 10-15 ton arasında değişkenlik gösteriyor. Bu da Türkiye’de üretilen kokorecin yüzde 30’una denk geliyor” dedi.

Diyarbakır’da Üretiliyor Avrupa’ya Ihraç Ediliyor 8

Diyarbakır'da yetmiyor, çevre illerden getiriliyor!

Kokoreç üretimi için bölgede bağırsak yetiştiremediklerini dile getiren Kalçık, “Diyarbakır’da maalesef küçükbaş hayvan yetmiyor. Şu an yetmediği için Gaziantep, Batman, Van, Bingöl, Malatya gibi çevre illerden Diyarbakır’a bağırsak akışı oluyor. Eskiden tam tersiydi. Diyarbakır’dan Gaziantep ve Adana’ya bağırsak gönderiliyordu. Ama şu an o bölgelerden Diyarbakır’a bağırsak geliyor. Güneydoğu’da kesilen tüm hayvanların bağırsağının Diyarbakır’da toplandığını diyebilirim” ifadelerini kullandı. 

Diyarbakır’da Üretiliyor Avrupa’ya Ihraç Ediliyor 10

Diyarbakır’da Üretiliyor Avrupa’ya Ihraç Ediliyor 11

Kaynak: (İHA)