Prof. Çoksüer, adet sancının, adet döneminde rahmin düzenli olarak kasılmasına bağlı olarak şiddetli ağrı olma durumu olduğunu söyledi. Adet sancısının en çok genç kadınlarda görüldüğünü belirten Prof. Çoksüer, bu ağrının kısırlıkla ilişkili olabileceğini vurguladı.

Diyarbakır’da Uzmanı Uyardı, Kısırlık Belirtisi Olabilir 3

Prof. Çoksüer, "Genellikle genç kızlarda endometriozis olduğu zaman bunlarda kısırlıkla yani infertilite ile çok ilişkili olabilmektedir. O yüzden adet sancısı olan genç kızlarımız, ileride kısırlık problemi ile karşı karşıya kalmaması için mutlaka bir doktor kontrolünde olması gerekiyor. Düzenli olarak tahlillerini yaptırması gerekiyor. Eğer ki; bunlarda çikolata kisti olduğu takdirde bunlarda kısırlık durumu söz konusu olabilmekte. Adet sancısı olan kadınlar bunu ihmal etmemesi gerekiyor. Rutin, düzenli kontrollerini yapması gerekiyor" dedi.

Diyarbakır’da Uzmanı Uyardı, Kısırlık Belirtisi Olabilir 4

Akupunktur tedavisi etkili

Adet sancısına yönelik tedavi yöntemlerine de değinen Prof. Çoksüer, akupunkturun etkili bir yöntem olduğunu söyledi. Prof. Çoksüer, "Akupunktur uygulaması, Çin'de 3 bin yıldan beri uygulanabilen bir tedavi. Bizde kendi kliniğimizde bu hastalarda uyguluyoruz. Bunlar, yan etkisi olmayan bir tedavi. Hastalarda prostaglandin hormonu salınımını azaltarak etki etmekte. Hem kulağa hem vücuda akupunktur uygulaması yaparak adet sancısı şikayetlerinden kurtarabiliyoruz. Bu yüzden erken tanı ve tedavi çok önemli. Bu hastaların ihmal edilmemesi gereken hastalardır" ifadelerini kullandı.

Bitkisel tedaviler de etkili

Diyarbakır’da Uzmanı Uyardı, Kısırlık Belirtisi Olabilir 5

Prof. Çoksüer, adet sancısına yönelik bitkisel tedavilerin de etkili olduğunu belirterek, "Eğer ki adet sancısı varsa bu hastalarda pratik olarak evlerinde ayak altına sıcak su uygulaması yapılabilmekte. Karna masaj uygulaması yapılabilmektedir. Bitkisel tedaviler ise komşu tarafından değil, mutlaka bir fitoterapi uzmanı tarafından yapılması gerekiyor. Bu hastalarımıza; zencefil, papatya çayı, rezene çayı, tarçın ve kekin tohumu gibi bitkileri tüketmelerini öneriyoruz. Yürüyüş yapılarak bu adet sancılarından kurtulabilmekte. Diğer önemli bir nokta ise stresten uzak durmak. Meditasyon ve yoga yapılarak stresten uzak durmakta" dedi.

Kaynak: (İHA)