Diyarbakır’da başta Merkez Kayapınar ilçesi stadyum yolu çevresi olmak üzere bazı yol kenarları içki içenlerin meskeni haline gelmiş durumda.

Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesine giden yol, yeni stadyum çevresi, Girbelik Mahalle girişi ile Çölgüzeli TOKİ girişi ve Siverek Yolu Caddesi'nden Diyarbakır Havaalanı Kavşağına kadar olan bölgede yol kenarlarında masalar kurularak açık alanlarda yasak olmasına rağmen içki tüketiliyor.

Diyarbakır’da Yol Kenarlarını Taşlarla Kapattılar 1

Güzergâh ve mevkilerde akşam saatlerinde oluşan araç kuyrukları, yol kenarına bırakılan sandalyeler, içki masaları ve çevreye atılmış şişeler adeta meyhane ortamını anımsatıyor.

Diyarbakır’da Yol Kenarlarını Taşlarla Kapattılar 4

Alanda biriken kişiler, içki tüketmenin yanı sıra yüksek sesle müzik dinleyerek çevreye rahatsızlık veriyor, beraberlerindeki kadınlarla ahlaksız davranışlarda bulunuyor, sarhoş olarak oradan ayrılarak olası trafik kazalarına davetiye çıkarıyorlar.

Stadyum çevresindeki yol kenarlarına park eden araçlar hem trafik seyrini olumsuz etkiliyor hem de insanların rahat bir şekilde kaldırımlarda yürümelerine engel oluyor.

Diyarbakır’da Yol Kenarlarını Taşlarla Kapattılar 5

Evlerinin kenarına kadar gelinmesinden rahatsızlık duyan bazı çevre sakinleri, bu durumdan duyduğu rahatsızlığı; araçların park etmesini engellemek için yol kenarına taş bırakmakla gösterdi.

"Bütün çöplerini, şişelerini, pisliklerini bırakarak gidiyorlar. Bu durum bizleri gerçekten rahatsız ediyor"

Diyarbakır’da Yol Kenarlarını Taşlarla Kapattılar

Açık alanda içki içenlerden rahatsız olduklarını ve yetkililerden çözüm bulunmasını isteyen mahalle sakinlerinden Halim Kavut, "Özellikle geceleri arabalar burada çok duruyor. Genelde alkol ve madde kullananlar, arabalarıyla hız yapanlar ve fuhuş yapanlar var. Arabalar hız yaptığından dolayı hayvanlarımıza çarpıyor, çocuklarımız dışarıya çıkamıyor. Birileri geldiğinde evimizin önünde bir çay içemiyoruz, yemek yiyemiyor veya sohbet edemiyoruz. Kendi müdahalemizi yaparız ama sonra haksız olan bizler oluyoruz. Burası mahallenin içi olduğu için böyle şeyleri hoş karşılamıyoruz. Açıktan yapmaları bizleri gerçekten rahatsız ediyor. Bütün çöplerini, şişelerini, pisliklerini bırakarak gidiyorlar. Belediyenin temizlik yaptığı da yok, sadece sulama yapıyor. En kısa zamanda yetkililer ve belediyenin buna bir çözüm bularak bizi bu sorundan kurtarmaları lazım." diye konuştu.

Diyarbakır’da Yol Kenarlarını Taşlarla Kapattılar 2

Diyarbakır’da Yol Kenarlarını Taşlarla Kapattılar 3

Diyarbakır’da Yol Kenarlarını Taşlarla Kapattılar 6

Diyarbakır’da Yol Kenarlarını Taşlarla Kapattılar 7

Diyarbakır’da Yol Kenarlarını Taşlarla Kapattılar 5

Kaynak: (İLKHA)