Sağlık İşleri Daire Başkanlığı İlaçlama ekipleri; sivrisinek, karasinek ve benzeri haşerelerin insan sağlığını tehdit etmeyecek seviyede tutulması için ilaçlama çalışmalarını sürdürüyor.

Bilimsel mücadele yöntemleri kullanılarak haşerelerden kaynaklanabilecek sıtma, tifo, kolera gibi hastalıkların önlenmesi hedefleniyor.

Çalışmalar Kararlılıkla Devam Ediyor

Ekipler, merkez ilçelerde olduğu gibi kırsal bölgelerde de ilaçlama çalışmalarını sürdürüyor. Lice'de 6, Kulp'ta 5 olmak üzere toplam 11 araçla ilaçlama yapılıyor. Diğer ilçelerde de çalışmalar kararlılıkla devam edecek.

Lice Belediyesi Eş Başkanları Diyar Dilek ve Fırat Demir de çalışmalara katılarak yerinde incelemelerde bulundu.

1 (10)

Gündüz Larva İlaçlaması

İlaçlama çalışmaları, sivrisinek ve karasinek larvalarına karşı havuzlar, göletler, sazlık alanlar, kanalizasyonlar, bataklıklar, bodrum suları, süs havuzları, ahırlar, organik atıkların toplandığı yerler, çöp konteynerleri ve çöp aktarma istasyonları gibi üreme alanlarında gerçekleştiriliyor.

Gece İlaçlaması (ULV) Devam Ediyor

Ekipler, sivrisinek, karasinek ve tatarcık gibi uçan haşerelere karşı ULV (Gece ilaçlaması) yöntemini kullanarak kırsalda da ilaçlama yapıyor.

Çalışmalara akşam gün batımına yakın başlayan ekipler, halk sağlığı için gece geç saatlere kadar ULV cihazlarıyla ilaçlama yapıyor.

10 (5)

Bakan: Larva Dönemi İlaçlamalarının Aksaması Sineklerin Artmasına Neden Oldu

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Reşat Bakan, ilaçlama çalışmalarına ilişkin bilgi verdi. Ocak ve Şubat aylarında yapılması gereken larva dönemi ilaçlamalarının aksamasının, kent ve kırsal ilçelerde ciddi bir sivrisinek ve kara sinek artışına neden olduğunu belirtti. Bu nedenle, Sağlık İşleri Daire Başkanlığı olarak kent merkezi ve köylerde kapsamlı bir ilaçlama kampanyası başlattıklarını ifade eden Bakan, "Yeni aldığımız ilaçlar, hedef dışı canlılara zarar vermeyen, toksikolojik ve eko-toksikolojik özelliklere sahip, uluslararası standartlara uygun ilaçlardır. Bu ilaçlarla ciddiyet ve kararlılıkla ilaçlama çalışmalarımıza devam ettik. Kent merkezinde önemli bir ilerleme kaydettik. Aynı kararlılıkla kırsal ilçe ve köylerde de toplu araçlarla ilaçlamaya başladık. İlk gün Lice ve köyleri için 6 araç, Kulp merkez ve köyleri için ise 5 araçla ilaçlamaya başladık. Kalan ilçe ve köylerde de aynı ciddiyet ve kararlılıkla çalışmalarımıza devam ederek, Diyarbakır il sınırının tümünde bu seferberlik ruhuyla ilaçlama çalışmalarımıza devam edeceğiz" dedi.

11 (4)

Kaynak: DBB