Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla ihale edilen proje, ilçe merkezinde yoğun bir tempoda sürdürülüyor.

Yaklaşık üç aydır devam eden çalışmalar, Turgut Özal Mahallesi'nde yoğunlaştı.

Başlangıçta 2026 yılına kadar doğalgaz arzı planlanan Kulp'a, Diyarbakır'dan AK Parti milletvekillerinin girişimleri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ile altyapı çalışmalarının başlaması için 2024 yılı hedefi belirlendi. Bu hızlandırılmış takvimle, Kulp ilçe merkezi ve çevresindeki mahallelerin modern ve temiz enerji kaynağına kavuşması sağlanacak.

Turgut Özal Mahalle Muhtarı Ramazan Azbay, mahallesine getirilen doğalgazdan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, "Her eve doğalgazın gelmesi bizi memnun ediyor. Bende mahalle muhtarı olarak elimden geleni yapıp, altyapı çalışmalarına yardımcı oluyorum" dedi.

İlçe halkından Mahmut Yıldız ise şunları söyledi: "Kulp'ta sürdürülen doğalgaz altyapı çalışmaları, biz ilçe halkının yaşam kalitesini artıracak ve ekonomik açıdan önemli bir katkı sağlayacak. Daha önceleri ısınma ihtiyaçlarımızı kömür ve odun olarak kullanıyorduk. Özellikle kaloriferlerin çalıştığı dönemlerden ilçe merkezini kapkara bir duman sarıyordu ve dışarı çıkamaz duruma geldiğimiz gibi pencerelerimizi de açamıyorduk. Bu sebeple ilçe halkı olarak projenin tamamlanmasını sabırsızlıkla bekliyoruz."

Kaynak: (İHA)