Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Azad Yıldırım, kırık ve çıkık vakalarının yaşanmaması için hava durumuna göre ayakkabı ve elbise giyilmesi gerektiğini vurguluyor. Yıldırım, "Bölgemizde son zamanlarda artan soğuk hava ve buzlanma nedeniyle acil servisimize gelen kırık sayısında artış var. Bu kırıkların yaşanmaması için buzlanma olduğu zaman kişilerin yürümelerine dikkat etmesi gerekiyor. Hava durumuna göre ayakkabı ve elbise giymeleri de faydalı olacaktır. Özellikle ayakkabı seçimi çok önemlidir. Küçük adımlarla dikkatli yürümek önem arz ediyor" diyor.

Kırık vakalarında sağlık personeli tarafından müdahale edilmesi gerektiğini de hatırlatan Yıldırım, "Kırık için evde ekstradan yapılabilecek bir şey yok. Kalça kırıkları genelde acil servislere başvuruyor. Genel olarak kırık yaşanan uzuvda deformasyon, ağrı ve çok az da olsa açık kırık dediğimiz kemiğin dışarı çıkması şeklinde görülebilir. Burada yapılabilecek en önemli şey, sağlık ekiplerini arayıp bilgilendirmektir" şeklinde konuşuyor.

Dünyada istatistiklerin yapıldığı ülkelerde en sık ölüm ve yaralanma nedeninin yüksekten düşmeler olduğunu belirten Yıldırım, "Ülkemizde ise inşaat sanayisine bağlı yüksekten düşmeler sonrası çok kırık oluyor. Bu tabi tedbirsizlik sonrasında oluşan durumlardır. Kışın ise daha çok buzlanmalara bağlı kırıklar görülmektedir" ifadelerini kullanıyor.

A W133129 01

Kaynak: iha