DSÖ, Avrupa'nın yüksek grip salgını riski karşısında tedbirli olması gerektiğini vurguladı.

Birleşmiş Milletler kuruluşunun pandemiye hazırlıktan sorumlu direktör vekili Dr. Maria Van Kerkhove, kıtanın grip tehdidiyle yüzleşeceğinin "kaçınılmaz" olduğunu belirtti.

Health in Europe'a konuşan Van Kerkhove, Covid-19'un son pandemi olmayacağını, gelecekte bilinmeyen bir tehdidin daha önce görülmemiş bir şekilde ortaya çıkabileceğini söyledi.

Van Kerkhove şunları ifade etti:

"Grip salgını benim için kaçınılmaz çünkü dolaşımda çok fazla grip virüsü var. Pek çok farklı türe bulaşmış durumda. Kuş gribi mevcut ve reassortance (bir virüsün türler arasında sıçramasına izin veren genetik değişiklikler) için fırsatlar var, grip virüsü pandemisi için risk yüksek. Bu yüzden buna hazırlıklı olmak için kapsamlı bir sistemimiz var. Asıl mesele, başka bir koronavirüs pandemisi görecek miyiz? SARS-CoV-2 pandemiye neden oldu, dolayısıyla bu bir ihtimal. Esas soru şu: Bir Arbovirüs pandemisi görecek miyiz?"

Doktor Van Kerkhove, arbovirüslerin, sivrisinek ve kene gibi enfekte böceklerin ısırmasıyla insanlara bulaşan virüsler olduğunu belirtti ve "Bunu insanları korkutmak için söylemiyorum, ancak buna hazırlıklı olmamız gerektiğini vurgulamak istiyorum" dedi.

Alışılmışın dışında düşünmemiz gerektiğini vurgulayan Van Kerkhove, şu eklemelerde bulundu: "Bilinen tehditlere karşı gerçekten hazırlıklı olmalıyız, ama aynı zamanda farklı bir şeye de hazırlıklı olmalıyız, belki su kaynaklı ya da başka bir şey. Bana göre pandemiler, ne yazık ki, yaşamımız boyunca karşılaşacağımız durumların bir parçası. Bu, hayatımız boyunca karşılaşacağımız son salgın olmayacak."

Kaynak: (Haber Merkezi)