Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası'ndan yapılan açıklamada, "Bismil Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şehmus Gelen ve Dünya Artistik Bilardo Şampiyonu Hacı Arap Yaman, Odamızı ziyaret etti. Nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederiz" ifadeleri kullanıldı.

Dünya Şampiyonu Bismilli Sporcu Arap Yaman Dtso’yu Ziyaret Etti 1

Hacı Arap Yaman, son olarak haziran ayında Ankara'da düzenlenen Artistik Bilardo Dünya Şampiyonası'nda ikinci kez şampiyon olarak tarihi bir başarıya imza atmıştı. Son olarak 2008'de Dünya Şampiyonluğunu kazanan Milli Sporcu Yaman, 16 yıl aradan sonra finalde rakibi Barış Cin’i mağlup ederek 2. kez Dünya Şampiyonluğunu kazandı.

Hacı Arap Yaman kimdir?

Dünya Şampiyonu Bismilli Sporcu Arap Yaman Dtso’yu Ziyaret Etti 2

4 Nisan 1965 yılında Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde doğdu. Öğrenim hayatını Diyarbakır’da tamamlayan Hacı Arap Yaman okul yıllarında sporun değişik branşlarıyla ilgilendi.

Profesyonel olarak bilardo oynamaya başlayınca Ankara'ya yerleşti. Uzun antrenmanlar sonrası birçok başarı elde etti. İlk yıl Türkiye genel klasmanında üçüncü oldu. İlk şampiyonluğu ise ertesi yıl Ankara birinciliği oldu. Milli Takıma seçildi. Bundan sonra sayısız üç bant ve artistik bilardo şampiyonlukları kazandı.

2008 yılında Belçika'nın Schelle kentinde gerçekleştirilen Artistik Bilardo Dünya Şampiyonası finalinde İspanyol rakibi Xaiver Fonellosa'yu yenerek, dünya şampiyonu oldu. Hâlen bilardo turnuvalarına katılmakta ve özel bilardo gösterileri yapmaktadır.

Muhabir: (Hamdullah Çetin)