İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, söz konusu iddianın asılsız olduğunu ve Karahan'ın yılın 1. Enflasyon Raporu Bilgilendirme Toplantısı'nda herhangi bir zam oranı telaffuz etmediğini açıkladı.

Karahan'ın basın mensuplarının sorularını yanıtladığı toplantıda, seçim sonrası enerji fiyatlarında yaşanabilecek zamların enflasyona etkisine ilişkin soruya şu şekilde cevap verdiği belirtildi:

"Biz enflasyon tahminlerimizi yaparken birçok kalemde yaşanabilecek zamları bu yönetilen, yönlendirilen ürünlerdeki zamlar için bir projeksiyonda bulunuyoruz. Burada tabii öne çıkan faktör enerji fiyatları olacak. Elektrik ve doğal gazda bir düzenleme yapılması bekleniyor. Bu çerçevede biz, patikamızı oluştururken OVP'yi kullandık. OVP, bu sene oldukça bağlayıcı bir program. Hükümetin her kanalında sahiplenilen bir program. Orada yapılan belli varsayımlar var. Biz, onların gerçekleşeceğini düşünüyoruz ve tahminlerimizi yaparken de bu fiyatlarda bir miktar güncelleme olacağını öngördük ve bunları tahminlerimize yansıttık."

Karahan'ın sözleri, "zam" yerine "düzenleme" ve "güncelleme" kelimelerini kullanmasıyla dikkat çekti. Bu da, seçim sonrası enerji fiyatlarında bir artış olabilse de, bu artışın iddia edildiği kadar yüksek olmayacağını gösteriyor.

Kaynak: (Haber Merkezi)